"Czerwony cesarz" - Mao Tse-Tung

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 23:20
Nie bez przyczyny Mao Tse-Tung zasłużył na swój krwawy przydomek. Jego totalitarne rządy w Chinach doprowadziły do śmierci 70 milionów ludzi.
Mao Tse_TungZdjęcie ilustracyjne
Mao Tse_Tung/Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA Michael Reynolds

ryż chinka 1200.jpg
Nie taki język chiński straszny jak go malują


Ta przerażająca liczba ofiar była niejako pokłosiem jego głośnego hasła "Dla osiągnięcia celu politycznego można poświęcić w ofierze połowę ludzkości". I rzeczywiście ofiar było wiele, wśród których połowa zmarła z głodu.

Mao Tse-Tung wprowadził totalitarne rządy w Chinach. Był przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej od roku 1949 aż do śmierci we wrześniu 1976. Był "pierwszym wśród równych" - podczas gdy jego naród głodował, na stół Mao sprowadzano najbardziej wyszukane frykasy z odległych zakątków Chin. O przywódcy uznanym przez wielu historyków za największego zbrodniarza w dziejach ludzkości, porozmawiamy z dr. Włodzimierzem Cieciurą z Zakładu Sinologii UW.

Posłuchaj także:

W cyklu "Historie z tej ziemi" poszukamy legendarnego kwiatu paproci.

 

***

Na audycję "Zaklinacze czasu" w sobotę (19.06) o godzinie 14.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka Mao Tse-Tung Chiny

Czytaj także

Państwo Środka - druga czy pierwsza potęga świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 18:34
Ponad sto lat temu Stanisław Wyspiański włożył w usta Czepca zdania: "Cóż tam panie w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?". Słowa okazały się prorocze. Chiny są jedynym państwem, które w 2021 rok nie weszły obarczone recesją. Dziś są jednym z dwóch najpotężniejszych państw świata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Emigracja. Historia wyjazdów bez powrotu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 13:00
Historia Polski to historia pożegnań. Prawie 200 lat temu nasz kraj zaczęli opuszczać pisarze, kompozytorzy, malarze, żołnierze i politycy. Jedni wyjeżdżali z wyboru, inni uciekali przed represjami. 
rozwiń zwiń