Państwo Środka - druga czy pierwsza potęga świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 18:34
Ponad sto lat temu Stanisław Wyspiański włożył w usta Czepca zdania: "Cóż tam panie w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?". Słowa okazały się prorocze. Chiny są jedynym państwem, które w 2021 rok nie weszły obarczone recesją. Dziś są jednym z dwóch najpotężniejszych państw świata. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Novikov Aleksey

shutterstock wuhan free 1200 (1).jpg
Chiny rok od wybuchu pandemii. W Wuhanie kluby ruszyły

Chiny długo budowały swoją obecną pozycję. Produkty z napisem "Made in China" zna każdy z nas. Dziś taki napis ma większość rzeczy w naszym najbliższym otoczeniu: kubek na poranną kawę, ramka na zdjęcie, pamiątka z podróży do Hiszpanii czy Grecji, koszulka, spodnie, telefon czy laptop. Jak podkreślają rozmówcy Czwórkowego reportera, Szymona Majchrzaka, kiedyś chińska metka świadczyła o marnej jakości, dziś coraz częściej kojarzy się z trwałość i niższa ceną. 


Posłuchaj
26:44 czwórka czat czwórki 24.03.2021 (1).mp3 O Chinach opowiadają profesor Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich, Uniwersytet SWPS oraz Radosław Pyffel, kierownik Studiów Chińskich Akademii Leona Koźmińskiego (Czat Czwórki/Czwórka)

Profesor Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich, Uniwersytet SWPS oraz Radosław Pyffel, kierownik Studiów Chińskich Akademii Leona Koźmińskiego są zgodni co do stwierdzenia, że dziś dwa dominujące na Ziemi mocarstwa to USA i Chiny. 

- Chiny są jednym z dwóch najsilniejszych państw ekonomicznie i najważniejszych politycznie - ocenia profesor Marcin Jacoby. - Zdecydowanie wygrały ten "konkurs" z Rosją. Oczekują tego, że będą rozmawiać na tych samych zasadach z USA. 


Chiny w niektórych sektorach są już lepsze niż Stany np. technologie związane z budownictwem, niektóre badania, sztuczna inteligencja, operowanie i analizy dużych baz danych Marcin Jacoby

- Produkcyjnie również zdominowały mnóstwo rynków np. rynek baterii, panele woltaicznych. W wielu obszarach są mocne, w wielu innych jeszcze nie, ale zdecydowanie są pierwszą lub drugą gospodarką świat - podkreśla ekspert. 

Radosław Pyffel podziela ten pogląd na Chiny. Przyznaje, że Państwo Środka depcze po piętach Stanom. - Te kraje zbliżają się potencjałami do siebie - podkreśla. - Jeśli chodzi np. o technologię 5G to Chińczycy wyprzedzili Amerykanów. W kwestii cyfrowego pieniądza Chińczycy też są liderem - wymienia. 

Dwie potęgi

Oba mocarstwa uważają się za najsilniejsze. - Oba te państwa nie mogą bez siebie żyć - mówi gość Czwórki z uniwersytetu SWPS. - Świat nie może żyć bez chińskiej produkcji, technologicznie zaś rynek amerykański i europejski starają się chronić swój potencjał - wyjaśnia. 

Naukowcy zwracają uwagę, że Chiny i USA to dwa zantagonizowane supermocarstwa, ale nie możemy tu mówić o sytuacji zimnej wojny, jak z lat 80. XX, między USA a ZSRR.  


ryż chinka 1200.jpg
Nie taki język chiński straszny, jak go malują

Ekonomia i militaria

Cały świat chce ze sobą współpracować pod względem ekonomicznym. Zupełnie inaczej przedstawia się zaś sytuacja militarna. - USA budują militarny antychiński sojusz. W tej kwestii robi się bardzo niesympatycznie - wyjaśnia ekspert. - Niektórzy azjatyccy sąsiedzi Chin cenią sobie dobre relacje z Państwem Środka, ale też parasol obrony roztaczany przez Amerykanów - dodaje. 

Polityczna ekspansja? 

- Dziś Chiny twierdzą, że swego systemu politycznego nie chcą narzucać innym krajom - zwraca uwagę ekspert i podkreśla, że model chiński oparty jest na społeczeństwie kolektywnym, silnym rządzie, nowoczesnych technologiach - co w Europie byłoby raczej ciężkie do zaakceptowania, przede wszystkim przez ze względu na kontrolę i ograniczanie swobód obywatelskich. 

Model chiński w zarządzaniu państwem bez wątpienia sprawdził się w walce z pandemia koronawirusa. Specjaliści zaś podkreślają, że może być on nieprzekładalny na inne kraje, ze względu na swój autorytaryzm, ale przede wszystkim na tradycję, na której powstał. - Takiego systemu nie da się zbudować gdzieś, ot tak sobie - mówi profesor. - Ten system wynika z wielu tysięcy lat chińskich doświadczeń - podkreśla.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: profesor Marcin Jacoby (kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich, Uniwersytet SWPS) oraz Radosław Pyffel (kierownik Studiów Chińskich Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 15.08

pj

Czytaj także

Jednośladem po Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 19:08
Rowerem przez północny Wietnam do południowych Chin wybrali się ojciec z synem - Arkadiusz i Adam Recławowie. W Czwórce opowiedzieli o swoich przeżyciach oraz o tym, czy warto w tamte rejony świata zapuszczać się jednośladem.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać, by się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 21:03
Choć wybory parlamentarne za nami w internecie nie gasną głosy oceniające poglądy innych. Polityka nie jest jedynym tematem, w którym nie potrafimy znaleźć wspólnego języka. Nie możemy się dogadać się w kwestii wyborów żywieniowych, edukacji, czy religii.
rozwiń zwiń