Po rodzicach albo ze strachu. Dlaczego się jąkamy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 15:00
22 października jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. Choć przypadłość ta nie zagraża zdrowiu, utrudnia życie osobom w każdym wieku. Jąkają się dzieci, jąkają się dorośli.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dragana Gordic/Shutterstock.com

Zobacz
michał zawadka 1200.jpg
Michał Zawadka: strach jest dobry - jeśli wiemy, jak go okiełznać

Na świecie aż ponad 60 milionów osób zmaga się z tą przypadłością i wiele z nich ma przez to problemy z brakiem akceptacji ze strony swojego otoczenia, co wzmaga ich poczucie wyobcowania. - Jąkanie się uwarunkowane jest genetyką lub środowiskiem. Jeśli jąkają się mama, tata lub starsze rodzeństwo, jest duża szansa, że dziecko też będzie mieć z tym problem - wyjaśnia dr Mieczysław Chęciek. - Jąkanie może też pojawić się jako efekt uboczny wstrząsu czy w przypływie nagłych i silnych emocji.

Posłuchaj
04:02 CZWÓRKA Stacja Nauka - jakanie sie 22.10.2021.mp3 Jąkanie się - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jąkanie może być leczone na wiele sposobów. Z doświadczenia wiem, że terapie są skuteczne, a pacjenci mogą być całkowicie wyprowadzeni z tej dolegliwości dr Mieczysław Chęciek

Wybitny badacz, prof. Joseph Sheehan, porównał jąkanie do góry lodowej, z zauważalnymi i słyszalnymi symptomami jąkania powyżej linii wody i szerszym zbiorem objawów, jak negatywne emocje, schowanym pod powierzchnią. - Sheehan definiuje jąkanie jako zaburzenie społecznego komunikowania się, które zasadza się na blokadzie fizjologicznej, ale też psychologicznej. To jest patologiczny, społeczny, lęk przed mówieniem - dodaje rozmówca Marty Szymańskiej.

Posłuchaj także:

Jak podkreśla neurologopeda, proces generowania mowy jest bardzo skomplikowany i wymaga współpracy wielu ośrodków mózgowych. - U osób jąkających się zaobserwowano wiele zmian w strukturze funkcjonowania pewnych obszarów mózgu. Wykazano także zaburzenia w gęstości substancji białej - wyjaśnia ekspert. - Badania pokazują także, że to zaburzenie częściej występuje u płci męskiej niż u żeńskiej. U dzieci jest to trzech chłopców na jedną dziewczynkę, u dorosłych te proporcje rosną.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Marta Szymańska 

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Niewyspanie i jego długofalowe skutki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:21
Niewyspanie wpływa na naszą aktywność ruchową i intelektualną. Jak się jednak okazuje, jego skutki mogą się utrzymywać przez długi czas. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ból głowy. Zamiast tabletek spróbuj masażu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 17:15
Kiedy dokucza nam ból głowy, najczęściej sięgamy bo tabletki. Fizjoterapeuci twierdzą jednak, że dużo lepsze efekty w tej sytuacji daje masaż, który co prawda nie uśmierzy bólu, ale może zlikwidować jego przyczynę.
rozwiń zwiń