Nowe przepisy. Będzie łatwiej o mieszkanie i kredyt?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 11:50
W programie sprawdzimy, co zmieni się w przepisach dotyczących zakupu własnego mieszkania i domu, i kto skorzysta na ich wprowadzeniu.   
Co powinniśmy wiedzieć o o czym pamiętać wynajmując, albo kupując mieszkanie?
Co powinniśmy wiedzieć o o czym pamiętać wynajmując, albo kupując mieszkanie?Foto: Shutterstock/fizkes

Rząd przyjął projekt ustawy, wprowadzający możliwość wspólnego realizowania inwestycji mieszkaniowych. Ma on zwiększyć dostępność mieszkań na rynku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmiany dla kredytobiorców w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego".

Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. W polskich realiach jest to jednocześnie przedsięwzięcie niezwykle skomplikowane i trudne do przeprowadzenia, wszystko przez wysokie ceny w stosunku do płac. Według obliczeń ekspertów przy średnich zarobkach na lokum o powierzchni 55 m2 trzeba pracować prawie 50 lat.

Zanim jednak rozpoczniesz urządzanie swoich czterech ścian, czeka Cię mnóstwo formalności i stresu. Dlatego warto pamiętać o kilku elementach, podczas wyboru przyszłego lokum, a także przy podpisywaniu umowy - niezależnie od tego, czy rozważasz kupno mieszkania od dewelopera, czy też z rynku wtórnego. - To, gdzie zamieszkamy w dużym stopniu wpłynie na nasze życie. Warto sprawdzić, czy w okolicy działa infrastruktura, z której będziemy korzystać jak parki, przedszkola i szkoły oraz jaką trasę do pracy z miejsca, które wybraliśmy, będziemy musieli pokonać - tłumaczył w rozmowie z Czwórką ekspert rynku nieruchomości Marcin Drogomirecki. 

Sprawdź także:

O mieszkaniu warto także myśleć, jako o inwestycji, więc zastanówmy się, czy chcemy mieszkać na obrzeżach miasta, czy może w samym jego sercu i czy nie warto byłoby zainwestować w kawalerkę, którą potem łatwiej będzie wynająć.

***

Na audycję Dajesz radę zapraszamy w czwartek (22.09) po godz. 14.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

kd

Czytaj także

Coliving - nowy sposób na życie w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 19:30
Coliving to nowy trend na rynku nieruchomości, który wpisuje się w ekonomię współdzielenia. Służy portfelowi i integruje. I choć powstał, żeby zaspokoić potrzeby młodych ludzi, także seniorzy mogą na nim skorzystać.
rozwiń zwiń