Maciej Rutkowski - mistrz świata w widsurfingowym slalomie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 14:00
Tsukuihama Beach w Yokosuka City znana jest z dobrych warunków do surfowania. Przekonał się o tym Maciej Rutkowski, który z Japonii przywiózł tytuł mistrza świata w windsurfingowym slalomie. 
Maciej Rutkowski i Hanna Dołęgowska
Maciej Rutkowski i Hanna DołęgowskaFoto: Czwórka

Maciej Rutkowski to polski windsurfer, dwukrotny wicemistrz świata, pierwszy Polak na podium PWA World Tour w konkurencji slalom, a także dwukrotny młodzieżowy mistrz świata i mistrz świata juniorów. 19-krotnie okazywał się najlepszy w mistrzostwach Polski w sześciu różnych konkurencjach. Rok temu zajął drugie miejsce w Defi Wind, które uważane są za jedne z największych zawodów świata w windsurfingu. W tym roku został pierwszym Polakiem z tytułem mistrza świata w windsurfingowym slalomie. - Dla zawodnika to taki stempel, że robi coś dobrze. Że wyrzeczenia się opłaciły. Powoli to do mnie dociera i zaczynam się jarać - śmieje się gość Czwórki. - W windsurfingowym slalomie startuje 64 zawodników, w każdym wyścigu jedzie 8 gości, czterech przechodzi dalej. Kto pierwszy dopływa do mety, ten lepszy. Nie ma reguł, ścigamy się twardo, czasami brudno, ale w sposób, który świetnie nadaje się do oglądania. 

Podczas zawodów Yokosuka City nie obyło się bez dramatów. Maciej Rutkowski upadł podczas ostatniego dnia wyścigów, a japońscy komentatorzy byli pewni, że tym samym stracił szansę na zwycięstwo. - Z powodu kontuzji nie mogłem brać udziału w ostatnim wyścigu, oglądałem go z budki komentatorskiej. Nie miałem żadnej kontroli i żadnej sprawczości. To było bardzo trudne - siedzieć i obserwować coś, co może mieć wpływ na to, na co pracowało się przez całe życie - wspomina sportowiec.

Final day - Japan, PWA World Cup | Windsurfing.TV

Zobacz także:


 

Wynik tych zawodów nie był do końca pewny. Rywalizacja trwała do ostatnich chwil. Ostateczna rozgrywka toczyła się między Maciejem a Chorwatem Enrico Marottim. Po zakończeniu ostatniego wyścigu sędziowie długo przeliczali punkty, by w ostatecznym werdykcie przyznać mistrzostwo Maćkowi.

Posłuchaj
17:26 CZWÓRKA Co was kreci - rutkowski 20.11.2022.mp3 Maciej Rutkowski o drodze do tytułu mistrza świata (CWK/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Maciej Rutkowski (mistrz świata w windsurfingowym slalomie, Japonia 2022)

Data emisji: 20.11.2022

Godzina emisji: 11.15

kul/kor

Czytaj także

Konrad Dąbrowski. Na drodze do nieprzeciętności

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:20
Ma 19 lat, a za sobą pierwszy start w rajdzie Dakar 2021. Mistrz Polski Juniorów w Cross Country Konrad Dąbrowski jest jednym z jurorów w tegorocznej odsłonie plebiscytu Czwórki - Nieprzeciętni 2021.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parkour - kocie ruchy w miejskiej przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:00
Jedni powiedzą, że parkour to sport indywidualny, a inni, że to nie do końca sport, a najlepiej uprawić go grupowo. Adrian Rentel, instruktor parkoura, uważa, że jest on podejściem do życia. 
rozwiń zwiń