Czym jest kooperatywa spożywcza?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 18:50
Dobre, zdrowe jedzenie wcale nie musi być drogie - przekonują członkowie kooperatyw spożywczych. A my sprawdzamy, jak takie kooperatywy działają i kto może z nich korzystać. 
Kooperatywa spożywcza to inicjatywa grupy ludzi, dla których ważne jest ekologiczne podejście do życia. (zdj. ilustracyjne)
Kooperatywa spożywcza to inicjatywa grupy ludzi, dla których ważne jest ekologiczne podejście do życia. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Halfpoint

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę nie tylko na cenę żywności, ale także na sposób jej wytworzenia, odrzuca rolnictwo przemysłowe. W tej grupie są tacy, którzy wzięli sprawy w swoje ręce - dosłownie - nawiązali kontakty z ekologicznymi rolnikami i sami zaopatrują się w żywność poprzez tak zwane kooperatywy. 

Kooperatywa spożywcza to inicjatywa grupy ludzi, dla których ważne jest ekologiczne podejście do życia. Zależy im na promowaniu "zerowaste'owego" podejścia do codziennych decyzji. Kooperatywa spożywcza to nie tylko zakupy. To zespół ludzi, których łączą podobne wartości i chęć wspólnego działania. Tu można realizować swoje pomysły, dzielić się swoimi umiejętnościami, pasjami. To przestrzeń na wymianę doświadczeń, porad i warsztaty.

Jeden z prekursorów kooperatyzmu w Polsce, Edward Abramowski, pisał: "Kooperatywa spożywcza (…) jest szkołą społeczną, gdzie ludzie uczą się sami radzić nad swoimi sprawami, organizować je, działać zbiorowo i solidarnie, reformować warunki swego bytu własnym umysłem i własnymi siłami, gdzie poznają w praktyce złożony mechanizm ekonomiczny i społeczny dzisiejszego życia i sposoby zarządzania nim". Korzyści wynikających z takiego działania jest wiele. Jedna z nich to możliwość zakupu produktów ekologicznych prosto od rolnika. Jeśli tylko jest to możliwe, członkowie kooperatywy szukają gospodarstw z certyfikatem ekologicznym. Tym sposobem zyskują łatwiejszy dostęp do zdrowej, nieprzetworzonej żywności.

***

Na audycję "Dajesz radę" - w środę (24.05) o godz. 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia jedzenie
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? "Popatrz, Powąchaj, Posmakuj"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 12:25
"Często Dobre Dłużej: Popatrz, Powąchaj, Posmakuj" to hasło kampanii przeciwko marnowaniu żywności. Skala problemu jest olbrzymia, a rozmawiamy o nim w Światowym Dniu Walki z Marnowaniem Jedzenia.  
rozwiń zwiń