Hubert Przytuła. Wspinaczka na czas - "to jak unoszenie się nad ziemią"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 18:57
Rośnie silna, męska kadra narodowa we wspinaczce na czas. Celem w tej dyscyplinie jest dotarcie na szczyt pionowej ściany, jak najszybsze pokonanie 20 chwytów i 11 stopni. Cały wyścig może trwać mniej niż 6 sekund. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Artie Medvedev/Shutterstock

Najbardziej znaną Polką, która uprawa wspinaczkę na czas, jest Aleksandra Mirosław. Jednak i męska kadra ma swoje sukcesy. Gościem Piotra Galus był Hubert Przytuła, reprezentant Polski w speed climbingu i instruktor wspinaczki. 

- Od samego początku mojej przygody ze wspinaczką sportową trenowałem wszystkie trzy konkurencje: bouldering, linę i wspinaczkę na czas. Tak naprawdę moją największą zajawką i konkurencją, w której się najlepiej czułem, była wspinaczka na czas - mówi gość Czwórki. - Gdy zdarzyła się sytuacja, że wspinaczka na czas będzie dyscypliną olimpijską w Paryżu, to było impulsem do mocniejszych treningów. Ona sprawia mi największą frajdę. 

6 sekund wyścigu albo mniej

Ściana do wspinaczki na czas ma 15 metrów wysokości. Na niej umieszczone jest 20 chwytów i 11 stopni. W każdym miejscu na świecie ta ściana jest identyczna. Zgadza się jej wysokość, liczba i wielkość chwytów i stopni oraz ich rozmieszczenie. - Zawodnik, który startuje, podchodzi do ściany, jest asekurowany przez system samoasekurujący, staje na platformie i słyszy trzy dźwięki, wtedy stratuje. Jego zadaniem jest wbiec jak najszybciej na samą górę - opowiada zawodnik. - Nie ma tutaj dużej filozofii. Musimy pokonać daną drogę wspinaczkową. Tu nie ma czasu na przemyślenia. 


Posłuchaj
18:48 czwórka 4 bieg 26.05.2023.mp3 Hubert Przytuła opowiada o wspinaczce na czas (4 bieg/Czwórka)

 

Wspinaczka na czas to sport bardzo widowiskowy. Tu działa prędkość, adrenalina, siła i szybkość. Każdy bieg to niesamowite widowisko. - Bieg po 15-metrowej ścianie daje wrażenie zwycięstwa nad grawitacją. Gdy pokonuję chwyty i stopnie, mam wrażenie, jakbym unosił się nad ziemią - przyznaje Hubert Przytuła. - Jest taki moment, w którym żadna część ciała nie dotyka ani ściany, ani chwytów, ani stopni. To walka z grawitacją. 

Trening do wspinaczki na czas

Wspinacze na czas są najlepiej rozwiniętymi fizycznie zawodnikami w dyscyplinach wspinaczkowych. W skład ich treningu wchodzą cztery jednostki treningowe na siłowni. - Nasza sylwetka jest mocniej umięśniona - przyznaje gość Piotra Galusa. - Tu ważne są i nogi i ręce. Wspinacz musi być "multi". Podczas wyścigu ważne jest szybkie wyjście z nogi, ale jeśli się tego nie zrobi, to trzeba później mocniej podciągnąć się z ręki. Po wyścigu całe ciało jest zmęczone - dodaje. 

Wspinaczka na czas to dla Huberta Przytuły namiastka supermocy. - W dzieciństwie moim ulubionym bohaterem był Spider-Man, zawsze chciałem się tak przemieszczać jak on - zdradza. - Ta dyscyplina sportowa pokazuje, jak daleko możesz zajść, jeśli do marzeń dołączysz ciężką pracę. W moim każdym biegu jest coś nowego, nie ma nigdy dwóch takich samych biegów. Zawsze też jest coś do poprawy, zawsze możesz być szybszy. 

Dziś Hubert Przytuła pokonuje ścianę w niecałe 6 sekund. Podkreśla jednak, że rekordy są bardzo wyśrubowane i cały czas jest się z czym ścigać. - Ta ściana jest dość wymagająca, łatwiej też na nią wbiec, niż wspinać się po niej. Jednak, żeby wejść na nią szybko, trzeba mieć bazę, technikę. Ja dziś skupiam się na wzmocnieniu siły, szybkości, prędkości biegu. 

Z mistrzostw Polski i Pucharu Polski Hubert przywiózł srebrne medale. Dziś marzy o wyjeździe na igrzyska olimpijskie, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku. - Czeka mnie dużo pracy na treningach. Tylko to może mnie tam zaprowadzić - przyznaje. - 10 sierpnia odbędą się zawody kwalifikacyjne, zostaną wyłonieni reprezentanci Polski. Być wśród nich to moje marzenie. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Hubert Przytuła, zawodnik i trener wspinaczki

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 14.14

pj

Czytaj także

Igor Fojcik. Po ściance do tytułu najlepszego Ninja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:50
Żeglował, był reprezentantem Polski we wspinaczce sportowej, potem został trenerem, a od kilku dni - dzięki udziałowi w popularnym programie telewizyjnym - Igor Fojcik cieszy się tytułem najpopularniejszego i najlepszego zawodnika Ninja w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening EMS. Wszystko o elektrostymulacji mięśni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 20:10
EMS czyli elektrostymulacja mięśni, to technologia, która pozwala uzyskać dobre efekty w czasie krótkich i intensywnych treningów. 
rozwiń zwiń