Tirana - miasto z komunistyczną duszą

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 11:50
Bałkany - to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunek wakacyjnych podróży. Tym razem z Roksaną Nowak, autorką bloga "Albania po polsku", odwiedzamy Albanię i miasto, które zdecydowanie różni się od popularnych wśród turystów kurortów.
Tirana - panorama albańskiej stolicy.
Tirana - panorama albańskiej stolicy. Foto: Truba7113/Shutterstock.com

Miasto, które nie śpi

Tirana jest chaotyczna. Przez cały rok zakorkowana. Ale ma swój urok, który kryje się w "komunistycznej duszy" - przekonuje blogerka. - W powietrzu czai się jeszcze reżim Envera Hodży, a w samym centrum miasta stoi słynna betonowa piramida, która została powstała na jego część. W tym roku budynek został jednak odnowiony i powstanie w nim centrum dla młodzieży. 

Jak przekonuje rozmówczyni Martyny Matwiejuk, stolica Albanii goni europejskie metropolie, ale ma do zaproponowania coś więcej niż tylko bujne życie nocne. - Na pewno warto wybrać się do najstarszego meczetu, który mieści się na na Placu Skanderbega, zobaczyć wspominaną już "Piramidę Tyrana" oraz Dzwon Pokoju, który powstał w latach 1997-2000 przy użyciu metalu pobranego z tysięcy pocisków z okresu wojny domowej w 1997 roku.

Muzea w bunkrach i Dom Spadających Liści

Albania słynie też z bunkrów. W całym kraju znajduje się około kilku tysięcy takich obiektów. - To była obsesja Hodży, budował je niemalże na każdym kroku - opowiada Roksana Nowak. - Dwa z z nich zostały przekształcone w muzea poświęcone stalinowskiej Albanii. Niektóre z pomieszczeń wyglądają tam jak pokoje przesłuchań, a w powietrzu unosi się charakterystyczny, wilgotny zapach. Namawiam też, żeby zajrzeć do domu Domu Spadających Liści, w którym czasach komunizmu znajdowało się centrum szpiegostwa pod kryptonimem "Domu Spadających Liści”. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo dookoła budynku rosną drzewa, które gubią liście na zimę. W klimacie albańskim jest to bardzo rzadkie zjawisko. 

Sprawdź też:

Narodowe Muzeum Historyczne – największe muzeum albańskie zostało otwarte 28 października 1981 roku. Narodowe Muzeum Historyczne – największe muzeum albańskie zostało otwarte 28 października 1981 roku.

Wakacje w Albanii - co zobaczyć?

Albania jest piękna, tajemnicza i fascynująca. - To kraj, co do którego można mieć dwa rodzaje uczuć: można go albo pokochać, albo znienawidzić - mówił w Czwórce Andrzej Pasławski, podróżnik i fotograf, który w Albanii był ponad 20 razy. Piękne plaże i całkiem dobre drogi - mało kto chyba myśli w ten sposób o Albanii. Krążą za to stereotypy, że jest to kraj egzotyczny i niebezpieczny. Nic bardziej mylnego. Niemal 3/4 kraju to tereny górskie - idealne miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków Albanii to kanion Osumi, który można pokonać wybierając się na rafting. Do tego zabytki i pozostałości po kulturach greckiej czy bizantyńskiej, miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak Gjirokastra, czyli miasto tysiąca schodуw i Berat, miasto tysiąca okien. Warto też wybrać się do Sarandy - miejsca położonego między Morzem Jońskim a Adriatyckim, które przyciąga słońcem, egzotyczną roślinnością i 290 słonecznymi dniami w roku.

Posłuchaj
17:17 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - tirana 03.06.2023.mp3 Tirana - jak wygląda życie w stolicy Albanii? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Goście: Roksana Nowak (autorka bloga "Albania po polsku")

Data emisji: 03.06.2023

Godzina emisji: 10.11

kul

Czytaj także

Dookoła Europy. Dokąd pojechać w 2023 roku?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 13:20
W lecie dziennikarka i podróżniczka Martyna Matwiejuk przejechała Płw. Skandynawski. Kiedy w Polsce robiło się chłodniej, uciekała nad Morze Śródziemne. - Wybrałam miasta, które może staną się dla Was przystankami w przyszłorocznych podróżach - zapowiada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń