Wystawa "No.12" - co można zobaczyć w Społecznym Centrum Fotografii przy Chłodnej 20

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 13:50
W Społecznym Centrum Fotografii "Chłodna 20" można oglądać wystawę absolwentek i absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2022/23. O wystawie "No.12" i samym programie opowiadają w Czwórce Adam Pańczuk, fotograf, mentor programu i członek kolektywu Sputnik Photos oraz kurator wystawy, a także artyści Paulina Pidzik i Tomasz Motyka.
W audycji Stacja kultura będziemy mówić m.in. fotografii jako narzędziu zmiany społecznej
W audycji "Stacja kultura" będziemy mówić m.in. fotografii jako narzędziu zmiany społecznejFoto: shutters/romain-jorge
  • Wystawę "No.12" można oglądać w Społecznym Centrum Fotografii Chłodna 20
  • To wystawa prac absolwentek i absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2022/23. 
  • Przedstawiono na niej 12 różnych projektów fotograficznych i okołofotograficznych. 

Wystawa "No.12" - gdzie można ją zobaczyć?

Społeczne Centrum Fotografii przy Chłodnej 20 zaprasza na wystawę absolwentek i absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2022/23, zatytułowaną "No.12".  Wystawa obejmuje cykle fotograficzne stworzone podczas rocznego kursu mistrzowskiego, wykonane pod opieką mentorów i mentorek: Adama Pańczuka, Agnieszki Rayss, Jana Brykczyńskiego, Karoliny Gembary, Michała Łuczaka, Rafała Milacha. Jest to zaawansowany kurs dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza, chcących tworzyć autorskie narracje fotograficzne.

Kolektyw Sputnik Photos - jaka jest jego historia?

Sam Program Mentorski jest organizowany przez kolektyw uznanych fotografów Sputnik Photos. Jego historia sięga roku 2006, wtedy tworzyli go fotografowie z Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenia okresu transformacji w ich regionie stały się punktem wyjścia do zbiorowej dyskusji na temat zachodzących tam procesów społecznych, kulturowych i politycznych.

- Przez dziesięć lat pracowaliśmy nad projektem "Stracone terytoria". To było takie nasze główne DNA, my, z dziedzictwem socjalizmu, jedziemy na różne obszary i badamy, co zostało po Związku Radzieckim - opowiada Adam Pańczuk. - Czy ten rozpad trwa, czy on się dokonał, czy dalej postępuje. Jak się okazuje teraz i jak pokazała historia, Rosja domaga się swoich byłych terenów. Obecnie naturalną siłą rzeczy i dynamiką działania trzon kolektywu został polski, a każdy z nas realizuje indywidualne projekty. 

Jakie prace można zobaczyć na wystawie "No.12"?

Program Mentorski Sputnik Photos od 2012 roku ukończyło już 140 studentek i studentów. Wystawa "No.12" prezentuje 12 różnych projektów i autorów zeszłorocznej jego edycji. Jak podkreślają goście Czwórki, prezentowane prace nie ograniczają się tylko do fotografii. - My jesteśmy bardzo otwarci na różne działania intermedialne, odbywające się na styku fotografii i innych dziedzin - tłumaczy kurator wystawy. - Także tutaj oczywiście ważnym komponentem jest część tekstowa.Pamięć-niepamięć to powracający temat

Wiele z prezentowanych projektów krąży wokół pamięci. Jednym z nich jest "Zeszyt do zapamiętywania" Pauliny Pidzik. - To zeszyt, w który wpisuję teksty, teksty poetyckie, wklejam fotografie, wyszywam różne rzeczy, więc ma takie swoje materialne ciało. Tym "ciałem" projekt się łączy z pamięcią - opowiada artystka. - Mój projekt to próba osadzenia po nagłej zmianie w życiu. To projekt bardzo osobisty, który sięga do doświadczeń, gdy nagle budzę się na OIOM-ie i nie wiem, kim jestem. Straciłam część pamięci i ten zeszyt jest taką próbą znalezienia połączeń pomiędzy tamtą, której prawie nie pamiętam, jakąś mglistą sobą, a tą, którą jestem obecnie.

"Praca nad rolą" - opowieść o rolach

Na wystawie znalazł się także projekt "Praca nad rolą", autorstwa Tomasza Motyki. - To uniwersalny temat, który dotyczy każdego. To opowieść o Natalii, która w trakcie realizacji tego projektu w latach 2022/23 była studentką trzeciego roku studiów aktorskich. Natalia wciela się w różne role ze scenariuszy i dramatów - opowiada artysta. - W tym czasie także debiutowała w profesjonalnym teatrze w Gnieźnie. Ten zestaw ról sfotografowałem w studio, przedstawiając ją w charakteryzacji i powiedzmy emocji tej postaci charakterystycznej dla kontekstu, który wypływał z pracy nad tymi spektaklami.

 


- Dla mnie w moim życiu teatr jest bardzo ważny jako sztuka. Pomyślałem sobie, żeby spróbować znaleźć taki początek rodzenia się w człowieku roli, ale rozumianej jako pewna forma wykreowania kogoś jeszcze w sobie - tłumaczy Tomasz Motyka. - I my to właściwie robimy tak na co dzień i w różnych sytuacjach. Nie myślimy nawet o tym. Przy projekcie korzystałem z aparatu analogowego, więc sam do końca nie wiedziałem, jaki będzie efekt. Teraz, gdy patrzę na mój projekt wyeksponowany na wystawie, to myślę, że jest on też trochę o fotografii portretowej.

 


Posłuchaj
30:21 CZWORKA/Stacja kultura fotografia "NO12" 24.04.2024 .mp3 O wystawie "NO12" opowiadają kurator, mentor i członek kolektywu Sputnik Photos Adam Pańczuk, a także artyści Paulina Pidzik i Tomasz Motyka (Stacja kultura/Czwórka)

 

Jak ważna jest rola mentora w projekcie?

Współpraca pomiędzy uczestnikami Programu Mentorskiego Sputnik Photos trwała przez rok, a projekty powstawały praktycznie od początku. Rolę mentora w tym procesie szczególnie doceniają artyści. Mówi też o niej Adam Pańczuk. - Myślę, że podstawowa to umieć słuchać. Z moich obserwacji wynika, że każdy z uczestników programu ma gdzieś w sobie jakąś historię do opowiedzenia. Ona musi się urodzić, wykluć, ona musi nabrać swojego języka - tłumaczy gość Czwórki. - Myślę, że słuchanie jest superistotne, żebyśmy zrozumieli, o czym ktoś chce nam powiedzieć. Tak, żeby znaleźć ten azymut, do którego dążymy, i wtedy szukamy formy fotograficznej czy okołofotograficznej, która tę wizję zaprezentuje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Adam Pańczuk (fotograf, mentor programu i członek kolektywu Sputnik Photos, kurator wystawy "NO12",  Paulina Pidzik, Tomasz Motyka (artyści)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina emisji: 10:15

aw/mpkor

Czytaj także

Cinematographers. Objazdowa wystawa Piotra Jaxy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 19:20
Projekt Cinematographers autorstwa Piotra Jaxy to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. - To efekt 28 lat mojej pracy, podczas której sfotografowałem najlepszych twórców - mówi Piotr Jaxa w Czwórce. - Wśród nich są także kobiety, których jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbyszko Siemaszko. Fotograf, który miał oko do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 14:00
Dorastał w Wilnie, a stał się jednym z najpopularniejszych fotografów Warszawy. Miał szczęście to tego miasta, a miasto miało szczęście do niego. "Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" to wystawa, którą można oglądać w Domu Spotkań z Historią. 
rozwiń zwiń