Warszawski Ogród Zoologiczny - jak wygląda jego codzienność?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 15:50
Dominik Hajduk jest studentem SGGW, który od kilku lat w ramach wolontariatu pracuje w stołecznym zoo. - Obecnie moja praca polega na pomocy różnym działom, np. marketingu czy edukacji - opowiada w Czwórce. - Wspieram eventy edukacyjne i oprowadzam po naszym zoo - dodaje. Nam zdradza, jak Warszawski Ogród Zoologiczny wygląda od kuchni.
To w słoniarni, w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, swoje praktyki odbywa Dominik Hajduk
To w słoniarni, w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, swoje praktyki odbywa Dominik HajdukFoto: shutterstock/sensitize
  • Warszawski ogród zoologiczny to miejsce, które jest domem dla ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. 
  • Stołeczne zoo działa już blisko sto lat. W zeszłym roku obchodzono jubileusz 95 lat jego istnienia. 
  • W ogrodzie zatrudnionych jest wielu specjalistów, których wspierają wolonartiusze. 
  • Wśród nich jest Dominik Hajduk, student SGGW, który jest naszym przewodnikiem po warszawskim zoo. 

W zeszłym roku Warszawski Ogród Zoologiczny obchodził 95 urodziny. Za oficjalną datę powstania stołecznego zoo uznaje się dzień 11 marca 1928 roku. Pierwszym dyrektorem placówki został zoolog Wenanty Burdziński, potem jego miejsce zajął Jan Żabiński. W czasie wojny Jan Żabiński wraz z żoną, w swoim domu na terenie zoo, udzielali pomocy Żydom, przede wszystkim uciekinierom z getta. Za stworzenie azylu izraelski instytut Yad Vashem uhonorował Żabińskich, nadając obojgu w 1965 roku tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Dziś są oni także patronami zoo w Warszawie. 


Warszawski Ogród Zoologiczny - dom dla tysięcy zwierząt

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie to wielka, zielona wyspa w środku miasta. To miejsce, które jest domem dla ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących około 500 gatunków, z czego blisko 50 jest objętych programem ochrony EEP (Europejskim Programem Ochrony Zwierząt). Wśród licznej ekipy pracowników ogrodu można spotkać także wielu wolontariuszy. Jednym z nich jest Dominik Hajduk, student SGGW.

- Życie w zoo biegnie według pewnych schematów - to karmienie, sprzątanie i opieka nad zwierzętami. Wiele czasu także poświęcamy na treningi medyczne, podczas których opiekunowie muszą przyzwyczaić zwierzę do obecności człowieka, nauczyć go dzięki metodzie "wykonanie-nagroda" pewnych komend - opowiada gość Czwórki. - Np. słonie uczone są obracania i ustawienia w odpowiedni sposób, tak, żeby ułatwić pobieranie przez kratę krwi, a także innych ewolucji umożliwiających wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych lub medycznych. Ważne, żeby zwierzę w razie czego nie bało się weterynarza i nie stresowało się obecnością zbyt dużej ilości osób.Stale uzupełniana wiedza

Jak zaznacza rozmówca Martyny Matwiejuk, praca w ogrodzie zoologicznym to cała masa obowiązków, a za funkcjonowaniem ogrodu stoi bardzo wiele osób. - To między innymi weterynarze specjaliści, którzy często robią specjalne szkolenia. Na zwykłych studiach weterynaryjnych nie uczy się o egzotycznych zwierzętach - zauważa. - Nieustannie więc poszerzają swoją wiedzę, żeby wiedzieć, jak je leczyć. W przypadku, gdy nie ma w Polsce specjalisty, zamawiany jest lekarz z innego kraju, który przyjeżdża specjalnie na jeden zabieg, i to jest często spotykane np. u słoni.


Wielkie świętowanie

Warszawskie zoo z uwagą podchodzi do swoich lokatorów i celebruje ważne wydarzenia. Niedawno hucznie obchodzono 23 urodziny słonia Leona, teraz trwa Tydzień Hipopotama, a świętują Pelagia i Hugon. - 15 lutego był Światowy Dzień Hipopotama - ich dzień, ale dla tak dużych stworzeń jeden dzień to zdecydowanie za mało - śmieje się gość Czwórki. - Przez te dni warszawiacy mogli przynosić dla hipciów różnego rodzaju smakołyki, a obchody tygodnia zakończą się 18 lutego imprezą rodzinną.Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dominik Hajduk zaznacza, że chociaż hipopotamy wyglądają na miłe zwierzęta, mogą być niebezpieczne. Dlatego przebywają w specjalnie skonstruowanej przestrzeni. Pomiędzy nimi a zwiedzającymi znajduje się fosa. Warszawskie zoo dba także o bezpieczeństwo swoich pracowników.

- Zwierzęta przebywają na wybiegu oddzielonym potężnymi kratami, o szerokości, która uniemożliwia im wystawienie głowy na zewnątrz. Jedzenie też jest im podawane przez kraty - tłumaczy wolontariusz. - W ogrodach zoologicznych w Polsce obowiązuje system "hand off", czyli nie dotykamy zwierząt i nie wchodzimy na wybieg. Natomiast np. w Ameryce dużo jest takich ogrodów, gdzie opiekunowie mają bezpośredni kontakt ze swoimi podopiecznymi. 

Dowiedzieliśmy się także, jak wygląda menu hipopotamów, które ze zwierząt są prawdziwymi celebrytami i dlaczego najwięcej uwagi wymagają żyrafy.

Posłuchaj
18:15 CZWORKA/Pasjonauci - Zoo - 17.02.2024.mp3 O wolontariacie w warszawskim zoo mówi Dominik Hajduk, student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Pasjonauci/Czwórki)

 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Dominik Hajduk, student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW)

Data emisji: 17.02.2024

Godzina emisji: 09.21

aw/pj/wmkor

Czytaj także

Kupa słonia Leona, obraz małpki Lucy w Muzeum. Warszawskie ZOO ma już 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 11:59
- Dziś próbujemy pisać historię z punktu widzenia zwierząt, nie człowieka. Ja tak próbowałam stworzyć tę wystawę - opowiada Anna Mizikowska, kurator ekspozycji "90. urodziny warszawskiego ZOO". - A kupa słonia, jako eksponat, to było coś, co było moim podstawowym warunkiem, jaki postawiłam dyrekcjom, mojej i zoo - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto "misia" polarnego. Wiecie, że ich skóra jest czarna?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 13:52
27 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. To zwierzę to największy przedstawiciel swojego rodzaju, niezwykle skuteczny myśliwy i świetny pływak. 
rozwiń zwiń