Południowe wybrzeże Francji to raj dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 09:00
Im dalej od Paryża, tym lepiej. Tak w skrócie możemy opisać komfort i przyjemność podróżowania we Francji.
Audio
  • Po Paryżu i obrzeżach jeździ się fatalnie. Parkowanie w centrum miasta to niemal pewne otarcia auta (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Droga wzdłuż plaży w Nicei - prawdziwy raj dla kierowcy
Droga wzdłuż plaży w Nicei - prawdziwy raj dla kierowcyFoto: W. M. Connolley / Wikipedia / CC

- Podróżowanie we Francji powinno się podzielić na Paryż i resztę kraju. Gdy mówimy o tym pierwszym, to musimy mieć świadomość, że mamy do czynienia z gigantyczną metropolią. Paryż i okolice zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi, jest to też wielka mieszanka kulturowa. Przekłada się to niestety negatywnie na kulturę jazdy. Często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Jeżdżąc po Paryżu trzeba być naprawdę skupionym i mieć oczy dookoła głowy - opowiadał w "Czwartym Wymiarze" Marcin Klimkowski z portalu autokrata.pl

ZOBACZ: Francuski sposób na to, żeby odzyskać wakacje

Drogi
Drogi wzdłuż Lazurowego Wybrzeża zachwycą
każdego, foto: Wikipedia/CC/Gilbert Bochenek

Jeszcze jednym istotnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest parkowanie w Paryżu. Jak mówi ekspert, tamtejsi kierowcy dosłownie rozpychają się zderzakami. - Jeśli już musimy zaparkować gdzieś przy ulicy, lepiej nie zaciągać hamulca ręcznego. Wtedy, jeśli dojdzie do takiego "parkowania kontaktowego", samochód będzie mniej obtarty.

Gdy wyjedziemy z Paryża i udamy się w podróż w inne rejony kraju nad Sekwaną i Loarą, sytuacja zmienia się diametralnie na plus. Policja znacznie staranniej niż przed laty kontroluje prędkość na drogach, pojawiło się też wiele fotoradarów. Francuzi zmienili w związku z tym swoje podejście i dostosowali do przepisów, co korzystnie wpłynęło na komfort jazdy. - Jeździ się bardzo przyjemnie, płynnie. Szczególnie interesujące jest południowe wybrzeże, gdzie mamy wspaniałe widoki, mniejszy ruch, dobre drogi, co w efekcie czyni ten region jednym z najciekawszych w Europie do podróżowania dla kierowców - przekonywał Klimkowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szwecja to wzór bezpieczeństwa na drogach

Francuzi nie są tak przywiązani do swoich marek samochodów, jak chociażby Niemcy. Na drogach możemy zobaczyć w zasadzie wszystkie światowe modele. W tym względzie króluje pragmatyzm.

Na "Czwarty Wymiar" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 16.00.

ac/kd

Czytaj także

Po albańskich drogach tylko wozem terenowym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
Albania jest pięknym i przyjaznym krajem, jednakże poruszanie się samochodem po jej drogach jest niezykle trudne. Tamtejsi kierowcy jeżdżą jak chcą. Znaki stoją, ale są ignorowane. Sama nawierzchnia ulic też zostawia wiele do życzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieża Eiffla - paryska "Żelazna dama"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 15:00
Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Paryża, jeden z symboli Francji. Położona nad Sekwaną Wieża Eiffla od początku budziła niemałe kontrowersje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zero tolerancji dla pijanych za kółkiem!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 15:40
Jak powinniśmy reagować, widząc na drodze nietrzeźwego kierowcę? Czy naszym zadaniem jest powstrzymać taką osobę przed dalszą jazdą, czy wystarczy powiadomić policję, że dzieje się coś niepokojącego? Odpowiedzi szukaliśmy w kolejnym odcinku Czwórkowej akcji "Powstrzymaj pijanego kierowcę".
rozwiń zwiń