Polskie banki są już tak bezpieczne, jak te zachodnie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 18:14
Banki internetowe zaczęły funkcjonować w Polsce na dobre dopiero pod koniec lat 90. Niedawno światło dzienne ujrzał raport "Proces uwierzytelniania w bankowości elektronicznej na świecie", sporządzony przez firmę Symetria.
Audio
Bank powinien zwrócić skradzione pieniądze z naszego konta, choć często szuka wymówek. Prawo jednak stoi jednoznacznie po stronie klientów.
Bank powinien zwrócić skradzione pieniądze z naszego konta, choć często szuka wymówek. Prawo jednak stoi jednoznacznie po stronie klientów.Foto: (fot. sxc.hu)

 – W Polsce był to okres trudny, dlatego u nas ten przełom w bankowości nastąpił później niż na świecie – opowiada Jagoda Sielska z firmy Symetria. – Natomiast po tym, jak pierwszy bank uruchomił swoje usługi w sieci, pozostałe instytucje szybko poszły w jego ślady. Okazało się bowiem, że jest to bardzo wygodne. To sposób na oszczędzanie nie tylko czasu ale i pieniędzy.

Zresztą liczby mówią przecież same za siebie, a wg raportu przyrost liczby osób, które zdecydowały się z bankowości elektronicznej korzystać jest spektakularny. W 2006 roku z usług banków w sieci korzystało bowiem 4,3 mln użytkowników, a w 2011 roku już… ponad 16 mln. Zdaniem Sielskiej z bankowości elektronicznej w Polsce korzystają przede wszystkim osoby młode, między 25 a 30 rokiem życia. Coraz wiecej z tych osób chętnie korzysta także z bankowości mobilnej, czyli loguje się do swojego konta przez telefon. – Jest to coraz bezpieczniejsze i coraz bardziej wygodne – tłumaczy ekspertka Czwórki.

Procesy weryfikacji użytkowników bankowości internetowej są zresztą coraz bezpieczniejsze, a według Sielskiej – różnica między najlepiej i najgorzej chronionymi bankami w naszym kraju jest niewielka. – Nie odstajemy także specjalnie od reszty swiata – mówi ekspertka czwórki. – Polskie banki na tle tych z pozostałych krajów Europy wypadają dobrze.

Więcej na temat raportu dowiesz sie, słuchając całej rozmowy z "Czwartego wymiaru".

(kd)

Czytaj także

Bank wszystkich banków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 15:08
Taką rolę w Polsce odgrywa Narodowy Bank Polski, o jego funkcjach, w ramach akcji "Stop Kryzysowi" opowiadał w Czwórce Tomasz Jaroszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: co może bank centralny i ile od niego zależy?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 18:06
Bank centralny w każdym kraju jest uznawany za "bank wszystkich banków". – Jest to bank emisyjny. W Polsce emituje złotego, w Szwecji – koronę szwedzką, a w strefie euro – euro – tłumaczy Witold Grostal z NBP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 17:00
Na USA patrzą wszyscy. Rynki finansowe całego świata rozwijają się w oparciu o rynek amerykański, a giełdy funkcjonują pod dyktando Wall Street. Jak wygląda amerykański rynek finansowy „od podszewki” i co jest motorem jego działania?
rozwiń zwiń