Sterowanie gestem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 19:17
Jak działają i czemu służą bezdotykowe ekrany? O technologii wprost z "Raportu mniejszości" w "Czwartym Wymiarze" opowiedział Sebastian Nejfeld.
Audio
  • Jak działają i czemu służą bezdotykowe ekrany?

Jest taka scena w filmie Spielberga, w której Tom Cruise staje na przeciwko wielkiego ekranu i porusza znajdującymi się na nim ikonami, nie dotykając monitora. Co prawda, akcja "Raportu mniejszości" toczy się w roku 2054, ale technologia jutra wkracza do życia już dziś. Wystarczy wybrać się na lotnisko w Katowicach żeby osobiście przekonać się, jak działa bezdotykowy ekran.
- Wykorzystywane w tej technologii kamery podczerwieni widzą nas jako postać skłądającą się z "zapałek" - tłumaczy Sebastian Nejfeld. - A skoro jesteśmy już widoczni jako cała postać, to możemy sterować jakimś interfejsem: nie tylką dłoną czy gestem, lecz całym ciałem.   
- Akcje społeczne, kampanie reklamowe, edukacja: w tych dziedzinach bezdotykowe ekrany najszybciej znajdą zastosowanie - twierdzi gość Kuby Marcinowicza. I prorokuje, że w niedalekiej przyszłości ta technologia może być wykorzystana w rehabilitacji albo... odchudzaniu.

Więcej na ten temat znajdziesz w dźwiękowej relacji oraz w audycji "Czwarty Wymiar"

 

Czytaj także

Słuchawki, słuchawki... i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 13:00
W "Czwartym Wymiarze” Michał Matus szuka odpowiedzi na pytanie: jakie nowe technologie stosuje się w słuchawkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapora zapiera dech

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 19:00
W wakacje zwiedzamy. Tych, którzy wybierają się w Bieszczady zachęcamy do wybrania się do wnętrza zapory w Solinie - to największa w Polsce budowla hydrotechniczna!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z muzyką na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 16:00
W "Czwartym Wymiarze" Radomir Wit opowiada o przenośnych głośnikach - bez kabli, ze świetną mocą i zasięgiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimą grzeje, latem chłodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 11:00
Oczywiście chodzi o klimatyzator. W Czwórce zastanawialiśmy się, na co zwrócić uwagę przy zakupie tego przydatnego, nie tylko w czasie upałów, urządzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak naładować telefon, gdy nie ma prądu?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 08:50
Co zrobić, gdy nie ma gniazdka, prądu lub ładowarki, a trzeba naładować telefon lub inny sprzęt? Jakie gadżety pomogą nam wytworzyć prąd?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejedź się "Piękną Heleną"!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 10:01
Maksymalna prędkość tej maszyny to 138km/h na szlaku z Leszna do Poznania. 75-letnia lokomotywa pobiła tym samym rekord niejednego współczesnego pociągu.
rozwiń zwiń