Przejedź się "Piękną Heleną"!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 10:01
Maksymalna prędkość tej maszyny to 138km/h na szlaku z Leszna do Poznania. 75-letnia lokomotywa pobiła tym samym rekord niejednego współczesnego pociągu.
Audio
  • Historia "Pięknej Heleny" - materiał Radomira Wita

Wolsztyn to ostatnia czynna parowozownia w Europie. Pochodzi z 1907 roku. Co więcej, do dzisiaj organizuje ona kursy pasażerskie – m.in. do Poznania i Leszna.  Jedną z jej wizytówek jest "Piękna Helena” (albo Pm36), czyli jeden z dwóch polskich parowozów pospiesznych, które kiedykolwiek powstały!

Wolsztyn to jedyne takie miejsce na świecie, a więc obowiązkowy punkt na wakacyjnej mapie. Każdy, kto się tam zjawi, oprócz przejażdżki parowozowym składem, ma szansę zobaczyć dziesięć wagonów, które powstały na początku poprzedniego wieku.
Wolsztyn to także miejsce postoju wielu unikatowych parowozów – część z nich jest obecnie remontowana, część ma charakter eksponatów muzealnych, część obsługuje regularne linie pasażerskie.

Jednym z legendarnych parowozów jest "Piękna Helena". Została wybudowana w 1936 roku, a zaprojektował ją znakomity konstruktor, twórca wielu parowozów, Kazimierz Zembrzuski. - W tych czasach mieliśmy potężny przemysł parowozowy - opowiada Mirosław Szymański z PKP Cargo. - Profesor Zembrzuski wymyślił, żeby powstały dwa parowozy, jeden o kształcie opływowym, drugi  klasycznym. Ten pierwszy przepadł. A mógł rozwijać prędkość do 130 km/h!

Na miejscu, prócz parowozów, można zobaczyć i sprawdzić, jak działają zapadnia trakcyjna, podnośniki, żurawie, przeciągarki, tokarki pociągowe, stacja wodna, czy ogromna obrotnica. – Można tam obejrzeć stare technologie obsługi tych pięknych maszyn – mówi Szymański.

 W "Czwartym Wymiarze" zajrzeliśmy do parowozowni i sprawdziliśmy dlaczego "Piękna Helena” jest jej wizytówką. Przekonaliśmy się też, czym różni się wycieczka parowozem od podróży współczesnym taborem. Posłuchaj materiału Radomira Wita.

 

Czytaj także

Jak robić dobre zdjęcia z jadącego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 12:00
Ostatnio dużo mówiliśmy o doborze odpowiedniego sprzętu. Czas teraz, by skupić się na samej technice robienia zdjęć. Oto poradnik dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu i kochają ruch na zdjęciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 200 zł do milionów - rzecz o internetowym krezusie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 19:00
Rafał Agnieszczak polskim biznesmenom zagrał na nosie. W wieku 20 lat zainwestował 200 złotych i zarobił miliony zakładając i inwestując w portal internetowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baśniowy las, czyli magiczny lunapark

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 11:00
Miniaturowe miasteczko, zamek strachów, wodne organy i kilka naprawdę ekstremalnych rollercoasterów - tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do De Efteling Park w Holandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedź podziemne miasto z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 19:30
Koszary dla 7 tysięcy żołnierzy, łazienki z bieżącą wodą, spiżarnie, magazyny amunicji, elektrownie, a nawet dworzec podziemnej kolei.
rozwiń zwiń