Tajemnice Pałacu Kultury i Nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 17:00
Paryż ma wieżę Eiffla, Londyn ma Big Bena, a Warszawa – Pałac Kultury i Nauki. Stoi do dzisiaj, choć ma już 57 lat. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiego Radia z czasów świetności tego niezwykłego gmachu!
Audio
  • Archiwalne nagrania Polskiego Radia w "Czwartym wymiarze"

Uroczyste oddanie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miało miejsce w 1955 roku. Wówczas przecięto biało-czerwoną wstęgę, a w słuchacze Polskiego Radia mogli usłyszeć głos spikera, opisującego tę scenę bardzo poetycko:

- Oto następuje moment tak dawno wyczekiwany, wytęskniony i uroczysty! Z radosnym wzruszeniem patrzymy, jak otwierają się wspaniałe dębowe drzwi głównego wejścia do Pałacu. Zalśniły brązowe okucia, w lustrzanych szybach mignęło odbicie wypełnionego mrowiem ludzi placu! Po granitowym placu pierwsi goście wstępują do wnętrza tchnącego miłym chłodem, by udać się na zwiedzanie pałacu.

Posłuchaj pozostałych nagrań sprzed lat z archiwum Polskiego Radia na antenie Czwórki!

15 lat później pałac Kultury i Nauki wciąż zachwycał. Tym razem nowinkami technologicznymi zgromadzonymi w Sali Kongresowej. - Klimatyzacja tutaj jest podobną jedną z najlepszych w Warszawie – opowiadał reporter. – Pracuje tu olbrzymi zespół agregatów, a powietrze jest specjalnie chłodzone wodą. Latem, gdy na zewnątrz temperatura sięga ponad 30 stopni, w Sali Kongresowej wciąż jest 17 stopni.

Posłuchaj nagrania audycji, klikając w załączony plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Posłuchaj relacji z pierwszych misji kosmicznych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:00
O kosmosie ostatnio sporo się mówi, głównie ze względu na misję łazika Curiosity. To nie są jednak pierwsze próby podbicia sfery pozaziemskiej. O każdej z tych poprzednich informowało Polskie Radio. Czwórka zagląda do jego archiwów. Oto fragmenty kultowych audycji, dzięki którym Polacy na bieżąco niemal mogli śledzić zdobywanie kosmosu przez człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote czasy "malucha"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 18:00
Polski przemysł motoryzacyjny przed kilkoma dekadami rozwijał się prężnie. To były złote czasy. Sięgnęliśmy więc do przestronnych archiwów Polskiego Radia, gdzie znajdują się prawdziwe perły – nagrania z fabryk samochodowych z tamtego okresu. I nie tylko…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak flota powietrzna rosła w siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:29
W zbiorach Archiwum Polskiego Radia odnajdujemy wiele smaczków. Tym razem wśród dawnych radiowych taśm wyszperaliśmy te o lotnictwie: od Żuka do Boeinga.
rozwiń zwiń