X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kabina 3D zmienia rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 13:02
O nowym urządzeniu, za pomocą którego można równie dobrze wyremontować dom, jak zrobić komuś krzywdę, opowiada jego twórca, Adam Bartoszewicz.
Audio
  • Jak działa kabina 3D i jakie daje możliwości, a jakie niesie ze sobą zagrożenia?
Komputer przyszłości?
Komputer przyszłości?Foto: Glow Images/East News

 – Kabina 3D to, najkrócej rzecz ujmując, świat w pozornym trójwymiarze – mówi Adam Bartoszewicz. – Możemy do niej wejść i oglądać zaprojektowaną przez nas symulację rzeczywistości. Obraz nas wówczas otacza, pozwala nam się rozglądać, sprawdzić, co jest pod nami…

W kabinie 3D stnieje możliwość przekształcania tego wirtualnego świata, przestawiania obiektów, dodawania ich bądź usuwania. – Można też wejść do wnętrza mieszkania i zobaczyć, jak będzie wyglądało po remoncie – tłumaczy Bartoszewicz.

Kabina 3D posiada dwie ściany dotykowe. – To one pozwalają nam zmienić wygląd przestrzeni, w której się znajdziemy – mówi ekspert. – W skład kabiny wchodzi też urządzenie, dzięki któremu można wybrać kierunek naszego poruszania się. Poza tym, są trzy projektory, cztery komputery i dwanaście kamer.

Twórca kabiny 3D tłumaczy także, od czego zależy sposób, w jaki urządzenie działa. – Kamery na podstawie analizy całego obrazu człowieka ustalają pozycję jego oczu. To do niej dostosowywana jest wirtualna przestrzeń, która dopasowuje się też do każdego naszego ruchu… Uwaga: wrażenie rzeczywistego przebywania w tym świecie jest tak silne, że pozwala oszukać mózg. Jeśli, na przykład, ktoś sztucznie zmieni punkt patrzenia oczu, osoba znajdująca się w kabinie może stracić równowagę – ostrzega Adam Bartoszewicz.

By dowiedzieć się więcej posłuchaj nagrania rozmowy z Adamem Bartoszewiczem w "Czwartym wymiarze".

(mk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czytanie w myślach bliżej, niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:00
– Już teraz osoby całkowicie sparaliżowane, które nie potrafią nawet poruszyć gałką oczną, są w stanie "napisać" tekst na ekranie komputera – mówił Mateusz Rusiniak, który zajmuje się najnowszymi technikami neuroobrazowania mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie potrafimy bezpiecznie surfować w sieci”

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 13:54
Tomasz Bukowski z CERT Polska, zajmujący się bezpieczeństwem w internecie, uważa, że standardowy użytkownik komputera nie za bardzo wie, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektronika ułatwia życie! Nowe gadżety

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:15
W Barcelonie trwa Światowy Kongres Technologii Mobilnych. Na targach pokazano nowoczesne systemy elektroniczne, które mają ułatwić nam życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na dwa dni zrezygnują z telefonów i komputerów

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 13:51
Kilkadziesiąt osób z całej Polski przyłączyło się do ogólnoświatowej akcji "Wyłącza się by...”.
rozwiń zwiń