Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 19:38
Tym razem dziennikarze Czwórki przekopali zasoby Archiwum Polskiego Radia w poszukiwaniu nagrań, które obrazowałyby budowę pierwszych kopalni w Polsce i obchody górniczych świąt.
Audio
  • Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań
Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań
Foto: Flickr/Glen Bowman

Już w 1974 roku, w audycji "7 dni w kraju i na świecie" w Polskim Radiu relacjonowano obchody święta Barbórki. – Niech żyje nam górniczy stan! – mówił spiker w asyście żeńskiego chóru. – Piękne akcenty miała tegoroczna Barbórka. Półmilionowa rzesza pracowników przemysłu górniczego zasłużyła sobie na szczególne uznanie i podziękowanie od nas wszystkich, całego społeczeństwa.

 Posłuchaj pozostałych nagrań sprzed lat z archiwum Polskiego Radia na antenie Czwórki!

Zdaniem dziennikarza bowiem "rekordowe wydobycie naszego czarnego złota, dodatkowe tony miedzi, siarki, soli i innych kopalin, to wspaniały dar dla ojczyzny", a "trwałym pomnikiem jubileuszowej Barbórki w Polsce Ludowej było oddanie do eksploatacji dwóch najnowocześniejszych kopalń: Śląsk i XX-lecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

 

Posłuchaj relacji z obchodów święta Barbórki w 1974 roku, a także m.in. nagrań z 1969 roku, ze Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, która powstała 100 lat temu i była jedną z pierwszych na świecie instytucji tego typu. 

Dziennikarze "Czwartego wymiaru" zaglądają do Archiwum Polskiego Radia w każdą środę po godz. 18.30. Zapraszamy!

(kd)

Czytaj także

Jak flota powietrzna rosła w siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:29
W zbiorach Archiwum Polskiego Radia odnajdujemy wiele smaczków. Tym razem wśród dawnych radiowych taśm wyszperaliśmy te o lotnictwie: od Żuka do Boeinga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak budowano największe stołeczne arterie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:23
Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń