Kultura na punkty i punkty na kulturę

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:50
Miesiąc temu we Wrocławiu ruszył innowacyjny program Kod Kultury Miasta, który ma zachęcić mieszkańców do aktywnego życia kulturalnego. Jest on odpowiedzią na dane, informujące, że jedynie 7 procent mieszkańców korzysta z kin, teatrów i muzeów.
Audio
  • Igor Chilimończyk z Wydziału Kultury UM Wrocławia opowiada o Kodzie Kultury Miasta (Czwórka/Stacja Kultura)
Wrocławski rynek
Wrocławski rynek Foto: Glow Images/East News

Igor Chilimończyk z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia wyjaśnia, że wszyscy uczestnicy Kodu Kultury Miasta za wizyty w teatrach, kinie czy muzeach są nagradzani kulturą.
- Dane, że w życiu kulturalnym miasta uczestniczy jedynie 7 procent mieszkańców to niestety trend ogólnopolski, a nawet statystyki europejskie - mówi przedstawiciel Wrocławia. - Jest to zatrważająco mało. Postanowiliśmy coś z tym zrobić. Wpadliśmy na pomysł, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z kultury.

Kupując bilet do teatru, kina, na festiwal czy odwiedzając muzeum, każdy uczestnik programu, za pomocą specjalnej aplikacji i kodów QR, zbiera punkty. Za zobaczenie przedstawienia dostaje 20 punktów, za seans w kinie - 15, za odwiedzenie darmowej wystawy w muzeum - 5 punktów. Gdy uczestnik Kodu zbierze 60 punktów może je wymienić na nagrody np. tańsze bilety, wejściówki, zaproszenia na bankiety, płyty, książki, wydawnictwa Miasta Wrocław.

- Zasada jest prosta. Założyliśmy, że trzeba wydać jakąś pulę pieniędzy na kulturę by dostać nagrodę - mówi gość "Stacji Kultura". - Każdy z uczestników Kodu Kultury Miasta co dwa tygodnie dostaje też od nas newsletter, z informacjami dotyczącymi kulturalnej oferty miasta. Być może wkrótce na bazie tego programu powstanie cała platforma społecznościowa, gdzie jako jej użytkownicy będziemy mogli polecać sobie nawzajem ciekawe, kulturalne propozycje.

Przeczytaj też: Detektyw w spódnicy w Breslau
Igor Chilimończyk nie wyklucza, że wkrótce rozpoczną się rozmowy z innymi miastami, żeby i w nich rozpocząć program Kod Kultury Miasta.

(pj/kd)

Czytaj także

Katarzyna Janowska: Gwarancje Kultury to przepustka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 16:30
11 kwietnia 2014 r. po raz dziewiąty już TVP Kultura podczas uroczystej gali wręczy swoje nagrody - Gwarancje Kultury. To rokrocznie dobra okazja, by chociaż na moment przyjrzeć się temu, jaki jest stan polskiej kultury i sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Korczak - dla dzieci zakochanych w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
Wielkimi krokami nadchodzi największe wydarzenie teatralne dla dzieci i młodzieży w 2014 roku, czyli specjalna edycja Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak. Na najmłodszych czeka ponad 100 spotkań teatralnych oraz kilkadziesiąt warsztatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frida Kahlo - kobieta pełna kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 17:20
Frida Kahlo, czyli Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się, żyła i umarła w błękitnym domu w Mexico City. Tam poznała swojego męża, malowała, projektowała stroje i biżuterię. - Jej życie było zawieszone między dramatem, a namiętnością - mówi Helena Postawka-Lech, historyk sztuki.
rozwiń zwiń