"Warszawex" pokazuje nowe oblicze stolicy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:04
Warszawiacy o tym, co w zmieniającym się mieście jest najciekawsze i najbardziej warte pokazania ludziom z całego świata. Tak w skrócie można opisać "Warszawex", czyli nieszablonowy przewodnik, którego pomysłodawcą jest Sylwek Królak.
Audio
  • "Warszawex" to propozycja dla osób, które chcą poznać nowe, zmieniające się oblicze Warszawy - prawdziwie europejskiej stolicy (Czwórka/Stacja Kultura)
Warszawex
WarszawexFoto: materiały promocyjne

Przewodników po Warszawie jest mnóstwo. Większość nie grzeszy jednak oryginalnością i oferuje nam niewiele więcej ponad szablonowe opisanie kilku najważniejszych zabytków stolicy oraz popularnych tras turystycznych. Czym na ich tle wyróżnia się "Warszawex", za którego publikację odpowiada w głównej mierze Sylweriusz Królak, red. nacz. "Magazynu Kulturalnego", gość "Stacji Kultura"? - Na rynku dominują przewodniki konwencjonalne albo takie, które prezentują różne miejsca i zostawiają zwiedzających samych ze stolicą i tymi punktami. My proponujemy raczej rozmaite alternatywy na ciekawe spędzanie czasu - przekonywał.

Wydaje się, że największym atutem publikacji jest to, że opisuje on stolicę Polski taką, jaka jest teraz, a nie tylko przez pryzmat mitów, historii i przeszłości. - Moim zdaniem za dużo ludzi żyje przeszłością i wizją tego, jak ich zdaniem Warszawa powinna wyglądać. Tymczasem mi podoba się ona taką, jaka jest teraz. Oczywiście wiele rzeczy mnie denerwuje, irytuje, ale mając świadomość przywar miasta, mogę jeszcze bardziej je lubić - kontynuował Królak.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lesław: "Piosenki o Warszawie" są dla słoików i lokalesów

Przewodnik ma 42 strony i jest wydany w przyjaznej turystom formie kieszonkowej. Możemy w nim przeczytać opisy najciekawszych klubów, galerii, kameralnych kin. Co istotne, teksty są w języku polskim i angielskim. - To propozycja raczej dla młodych osób, które chcą zobaczyć Warszawę dynamiczną, zmieniającą się, ale wciąż zakorzenioną w swojej historii - reasumował.

Więcej o przewodniku "Warszawex" - w zapisie rozmowy.

ac/kd

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

TR Warszawa: nie wyrzucajcie nas z piwnicy!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 15:00
5 milionów złotych potrzeba na to, by TR Warszawa pozostał w piwnicy kamienicy przy ul. Marszałkowskiej. Zespół nie chce opuszczać starej siedziby i organizuje akcję "Kup sobie Teatr". Oto szczegóły tej inicjatywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paprodziad: zwiedzamy Warszawę szlakiem miejskich krasnoludków

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 09:00
Warszawska Turystyka Ekstremalna to rozrywka nietypowa. Zamiast odrestaurowanych zabytków i muzeów zwiedza się bowiem stare, zardzewiałe mosty, opuszczone hale i zamknięte dla świata tunele. Jej miłośnikiem jest Włodek "Paprodziad" Dembowski, wokalista zespołu Łąki Łan.
rozwiń zwiń