Smutne początki Andrzeja Mleczki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:55
Andrzej Mleczko to jeden z najbardziej cenionych współczesnych rysowników. Jego prace od lat bawią, ale też dają do myślenia, będąc najczęściej bieżącym komentarzem do sytuacji politycznej i społecznej.
Audio
  • Dziecięce prace Andrzeja Mleczki emanowały... smutkiem (Czwórka/Stacja Kultura)
Andrzej Mleczko jako dziecko spotkał się z oryginalną krytyką ze strony Mariana Walentynowicza
Andrzej Mleczko jako dziecko spotkał się z oryginalną krytyką ze strony Mariana Walentynowicza Foto: Rafał Guz / PAP

Poczucie humoru, sarkazm, niezwykła błysktliwość - to tylko część cech charakteru satyryka. To jednak wcale nie znaczy, że wszystkie epizody ze swojego życia wspomina z uśmiechem. - Jak miałem 10 lat to moja mama wysłała moje rysunki do radia, do audycji "Obrazki ze świata", którą prowadził Marian Walentynowicz, ilustrator przygód Koziołka Matołka. Miał on zwyczaj recenzowania nadsyłanych prac. A więc ja dołączyłem list i czekałem z niecierpliwością na kolejne audycje - opowiedział w "Stacji Kultura" Mleczko, dodając, że do dziś pamięta emocje towarzyszące temu wspomnieniu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zdzisław Beksiński i autobusowy design

Dwa tygodnie po wysłaniu prac, rysownik doczekał się odpowiedzi. Pod sam koniec audycji, po pochwaleniu wielu dzieci, poświęcił również chwilę jemu. - Cały czas mam w głowie słowa, które powiedział: "Przysłał nam również rysunki Andrzejek Mleczko z Kolbuszowej. Ładnie rysujesz Andrzejku, ale dlaczego twoje rysunki są takie smutne?", zapytał na antenie Walentynowicz?

I w taki przewrotny sposób zaczęła się kariera człowieka, który na życie zarobił rysunkami satyrycznymi.

ac/kd

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Szlaga - fotograf uczy się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:00
Uznany fotografik i kronikarz stoczni gdańskiej, którego prace pojawiały się w prestiżowych pismach, także modowych postanowił wrócić do szkoły. Z tej okazji zorganizował wystawę, którą prezentuje Gdańska Galeria Miejska.
rozwiń zwiń