Fontanna di Trevi - Fellini dał jej nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 14:42
Rzym określany jest często miastem fontann, których jest w stolicy Włoch multum. Żadna jednak nie może równać się popularnością z Fontanną di Trevi, którą wypromował na cały świat Federico Fellini w filmie "Słodkie życie".
Audio
  • To w Fontanna di Trevi kąpała się szwedzka aktorka Anita Ekberg w filme Felliniego (Czwórka/Stacja Kultura)
Fontanna di Trevi zyskała światową sławę za sprawą filmu Felliniego Dolce Vita
Fontanna di Trevi zyskała światową sławę za sprawą filmu Felliniego "Dolce Vita"Foto: WHJ31 / Wikipedia
Fontanna
Fontanna di Trevi, foto: Paul
Vlaar / Wikipedia

Historia tej najbardziej znanej barokowej fontanny Rzymu sięga XV w. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny, zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego, z 1435 roku. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 roku p.n.e. - Później była wielokrotnie przebudowywana. Kształtu, który obecnie znamy, nabrała w latach trzydziestych XVIII w. - opowiedziała w "Stacji Kultura" Katarzyna Urbańska - historyk sztuki.

Miliony osób, które w Rzymie nigdy nie były, kojarzą Fontannę di Trevi z produkcją Federico Felliniego Słodkie życie (La Dolce Vita). - To właśnie w tej fontannie kąpała się Sylvia, którą grała szwedzka aktorka Anita Ekberg. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (hybrydy konia i ryby), z których jeden jest spokojny, prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany oceanu - obrazowo przedstawiła budowlę Urbańska.


Turyści odwiedzający Fontannę di Trevi, wrzucają do niej przez ramię, do tyłu drobne monety. - Za pierwszym razem wrzuca się pieniążek, żeby wrócić do Rzymu. Za drugim intencją jest, aby wrócić po raz kolejny, ale już z kimś u boku. Za trzecim zaś rzucamy na okoliczność ślubu. Tak głosi legenda - wyznała Olga Bibbiani, Włoszka mieszkająca w Polsce.

Więcej o budowli i legendach związanych z Fontanna di Trevi - w nagraniu "Stacji Kultura".

ac/kd

Czytaj także

Albania - dziki i nieokiełznany raj dla łowców przygód

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 18:27
- Albania to nie jest jeszcze raj turystyczny, ale niewykluczone, że kiedyś się nim stanie. Ma do tego wszelkie podstawy. Póki co zachwyca dzikością, naturalnością i gościnnością - mówił w Czwórce podróżnik Tomasz Tułak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Parlamentu - tak rządzi się w Bukareszcie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 15:30
Na pierwszy rzut oka wygląda jak maszyna do pisania. Być może nie zachwyca urodą, ale imponuje wielkością. Pałac Parlamentu, dawniej znany jako Dom Ludu, znajduje się w Bukareszcie i jest jedną z największych budowli na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Południowe wybrzeże Francji to raj dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 09:00
Im dalej od Paryża, tym lepiej. Tak w skrócie możemy opisać komfort i przyjemność podróżowania we Francji.
rozwiń zwiń