Ukraina to nie jest trochę inna Polska

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 15:20
Choć Alina i Jacek Łęscy jako małżeństwo dogadują się świetnie i ktoś mógłby pomyśleć, że nic w tym dziwnego, gdyż jako Ukrainka i Polak mają wiele wspólnego, to jednak dużo więcej ich dzieli.
Audio
  • Alina i Jacek Łęscy opowiadają o Ukrainie i swojej książce (Czwórka/Stacja Kultura)
Flaga Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne
Flaga Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stockexport

Alina Łęska i Jacek Łęski, polsko-ukraińskie małżeństwo, napisali książkę "Pokochać Ukrainę", o kraju pozornie nam bardzo bliskim. Zagłębiając się w lekturę okazuje się, że nic bardziej mylnego, a nasz wschodni sąsiad wieloma zwyczajami, tradycjami i historiami potrafi nas zaskoczyć.
- Ukraina to kraj podobny do Polski tylko na pierwszy rzut oka, bo jak się przyjrzeć bliżej to się okazuje, że Ukraińcy są z innej gliny ulepieni, a wszystkie podobieństwa są pozorne - mówi Jacek Łęski.

Czytaj także: Kijów dla siłaczy i rządnych atrakcji

Bez problemu odnajdziemy podobne elementy w języku polskim i ukraińskim, nawet takie same słowa. Kuchnia teoretycznie też jest niemal identyczna, a jednak wielu potrafi zaskoczyć.

/

Impulsem do napisania książki "Pokochaj Ukrainę" dla Aliny i Jacka Łęskich były liczne życiowe historie, wydarzenia, które miały miejsce w ich życiu. Nierzadko, gdy miało miejsce coś ciekawego, małżonkowie zdawali sobie sprawę, że fajnie by było to opisać.

- Napisanie tej książki było dla mnie wielkim wyzwaniem - zdradza Alina Łęska. - Dowiedziałam się bardzo dużo o Ukrainie, o jej kuchni i kulturze.
Goście Czwórki podkreślają, że Ukraina to nie jest taka "trochę Polska". Tam na każdym kroku może nas coś zadziwić, choćby zwykłe śniadanie. - Zaserwowanie na śniadanie lub kolacje zwykłych kanapek na Ukrainie odbierane jest jako faux pas - mówią Łęscy. - Ukraińskie śniadanie wygląda jak polski obiad.

Czego nie powinniśmy serwować Ukraińcom na śniadanie, jak wygląda współczesny podział Ukrainy i jakie zdanie o nas mają nasi wschodni sąsiedzi dowiesz się słuchając załączonej audycji "Stacja Kultura" .
(pj, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże Ukraina

Czytaj także

Belgrad kusi nocnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 18:35
Stolica Serbii przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Do Belgradu każdego dnia przybywają tysiące turystów, których przyciąga życie nocne, kuchnia i przyjazny klimat metropolii położonej na wzgórzach w okolicy ujścia Sawy do Dunaju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Piaski - bułgarski kurort dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 19:00
Gdzie w połowie września można się opalać? Dokąd warto pojechać, by przedłużyć sobie lato? Do Złotych Piasków, turystycznego serca Bułgarii. - Jest tam świetna infrastruktura hotelowa i mnóstwo klubów - opowiada Kamil Ciszak ze Student Travel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

La Mancha - duch Don Kichota i magia wiatraków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:24
La Mancha uznawana jest często za kolebkę hiszpańskości. To region historyczno-geograficzny w Hiszpanii, wchodzący w skład wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha, a rozsławił go oczywiście Miguel de Cervantes w swojej XVII-wiecznej powieści "Don Kichot z La Manchy".
rozwiń zwiń