"Siedem sióstr Stalina" - duma Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 16:00
W latach 50. ubiegłego wieku w Moskwie wzniesiono socrealistyczne wieżowce nazywane "Siedmioma siostrami Stalina". Ich pomysłodawcą był Józef Stalin, który obdarował Warszawę podobnym budynkiem - Pałacem Kultury i Nauki. Choć budowla w stolicy Polski budzi wśród jej mieszkańców kontrowersje, to moskiewskie pałace są dumą Rosjan.
Audio
  • "Siedem sióstr Stalina" wybudowano w Moskwie w czasie Związku Radzieckiego (Czwórka/Stacja Kultura)
Uniwersytet Moskiewski nocą
Uniwersytet Moskiewski nocąFoto: Wikimedia Commons/Sergey Korovkin 84

Według pochodzącej z Moskwy Marii Czekalewy-Demidowskiej, pomysł na wybudowanie "Siedmiu sióstr Stalina” powstał w 1947 roku, kiedy obchodzono osiemsetlecie powstania stolicy Rosji. W związku z tym miało powstać osiem wieżowców, które tworzyłyby pierścień wokół centrum miasta.

W czasach Związku Radzieckiego wybudowanych zostało tylko siedem budynków. Zaś ósmy wzniesiono w 2005 roku, ale według projektu z lat 50. Niemniej jednak, ceny mieszkań w każdym z nich są współczesne, a najdroższy apartament sprzedano za 2 miliony dolarów.

Czytaj także: Moskwa: miasto, które nigdy nie śpi<<<

W moskiewskich wysokościowcach mieszczą się zwykłe mieszkania oraz budynki użyteczności publicznej, takie jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych, muzeum, hotel i Uniwersytet Moskiewski. - Jest on podobny do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, ponieważ został zaprojektowany przez tego samego architekta, Lwa Rudniewa - wyjaśnia Maria Czekalewa-Demidowska.

Choć warszawski Pałac Kultury i Nauki budzi wśród Polaków mieszane uczucia, to mieszkańcy Rosji są jednak dumni, że takie budynki stoją w ich stolicy.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Olgi Mickiewicz z audycji "Stacja Kultura".

bc/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Kot jako guru sexu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 09:00
"Uwaga, ta sztuka może odmienić twoje życie" - zapowiadają producenci spektaklu "Sex Guru". A biorąc pod uwagę, że rad w tej materii udziela sam Tomasz Kot, nie ma powodu, by im nie wierzyć.
rozwiń zwiń