American Film Festival - wszystkie smaki amerykańskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 11:15
We Wrocławiu rozpoczyna się American Film Festival. To już piąta edycja tej imprezy, której założeniem jest prezentowanie tego, co najciekawsze w niezależnym, offowym kinie zza wielkiej wody.
Audio
  • Piąta edycja wrocławskiego festiwalu American Film Festival potrwa od 21 do 26 października (Czwórka/Stacja Kultura)
Johnnyego Deppa można będzie zobaczyć w filmie Szczęściarze (Lucky Me)
Johnny'ego Deppa można będzie zobaczyć w filmie "Szczęściarze" ("Lucky Me")Foto: EPA/MICHAEL NELSON

Marcin Pieńkowski ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty przekonuje, że warto się na niego wybrać pomimo tego, iż filmów ze Stanów Zjednoczonych mamy w kinach na co dzień prawdziwe zatrzęsienie. - My jednak pokazujemy takie produkcje, których później w większości wypadków nie będzie w regularnej dystrybucji. Stawiamy na kino niezależne z całej Ameryki, a nie tylko supeprodukcje spod znaku Hollywood i wielkich gwiazd - powiedział gość "Stacji Kultura".
Praca nad selekcją filmów trwa wiele miesięcy. Organizatorom zależy na tym, aby ukazać różnorodność amerykańskiej sceny filmowej, wskazać młode talenty, na które warto zwrócić uwagę. - Podstawę stanowi to, co pokazywane jest na największych tamtejszych festiwalach: w Sundance, Tribece i Austin w Teksasie. Te cykliczne wydarzenia są dla nas źródłem - sprecyzował Pieńkowski.
PRZECZYTAJ: Brando i Dean - oni zrewolucjonizowali amerykańskie aktorstwo

Logo
Logo American Film Festival/mat. pras.

Okazuje się, że postawienie na produkcje niezależne, często niskobudżetowe, wcale nie znaczy, że nie zobaczymy w nich gwiazd z pierwszych stron gazet. Bardzo często osoby te wręcz garną się do kina niezależnego. - W filmie "Lucky Them" ("Szczęściarze"), który wyreżyserowała Megan Griffiths, zobaczymy Toni Collette i Johnny'ego Deppa. Susan Sarandon zobaczymy w roli nauczycielki tenisa stołowego w "Pingpongowym lecie". To tylko kilka przykładów z brzegu - wyliczył gość Czwórki.
Festiwal odbędzie się rozpocznie się 21 października i potrwa 5 dni. Więcej o programie imprezy, wydarzeniach specjalnycyh towarzyszących mu i szczególnie ciekawych filmach - w nagraniu z audycji "Stacja Kultura" .
ac/kd

Czytaj także

Patryk Vega: w "Służbach specjalnych" nie ma ani jednej sceny, która nie mogłaby się naprawdę zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:40
W "Pitbullu" sportretował środowisko policjantów. By nie zostać uznanym za "specjalistę od kina policyjnego", zaczął robić komedie. Teraz powraca ze "Służbami specjalnymi". - To obraz polskiego wywiadu we współczesnej Polsce, który działa na styku polityki, mediów, biznesu i świata przestępczego - mówi Patryk Vega, gość "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Smarzowski rozpoczął pracę nad "Wołyniem"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 13:30
W lubelskim skansenie rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Na premierę poczekamy zapewne do wiosny 2016 roku, ale już dziś w ciemno można obstawiać, że będzie to ogromne wydarzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Mama" Xaviera Dolana wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 14:20
W piątek 17 październik do polskich kin trafi film "Mama" Xaviera Dolana. Kanadyjska produkcja została bardzo dobrze przyjęta przez międzynarodowych krytyków, zdobywając m.in. nagrodę na festiwalu w Cannes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeziorak" okiem Jowity Budnik

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 18:50
Jowita Budnik, aktorka, grająca jedną z głównych ról w filmie "Jeziorak" w reżyserii Michała Otłowskiego, zagości w Czwórce w czwartkowe przedpołudnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Pawłowski: by się rozwijać, trzeba ryzykować i przekraczać granice

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:00
Choć ma dopiero 24 lata, mogliśmy już wielokrotnie zobaczyć go na dużym i małym ekranie, m.in. w filmie "Miasto 44". - Jan Komasa przekroczył w tym przypadku granice kina i za to jestem mu wdzięczny - mówi aktor.
rozwiń zwiń