Nie taka Rosja straszna, jak ją malują

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 08:00
- To nie prawda, że w Rosji mundurowi ciągle wymuszają łapówki, a drogi wszędzie są złe - mówi Jakub Rybicki, który przejechał zamarznięte jezioro Bajkał na rowerze.
Audio
  • Podróżnik Jakub Rybicki o swojej książce "Po Bajkale. Rowerem przez Syberię" (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdaniem Jakuba Rybickiego w zimową podróż przez Syberię może wybrać się każdy, wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie treningowe i sprzętowe
Zdaniem Jakuba Rybickiego w zimową podróż przez Syberię może wybrać się każdy, wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie treningowe i sprzętoweFoto: Pixabay/Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

W książkach o Rosji dużo pisze się o polityce i wszechobecnej biedzie, a także o tym, że jest to kraj, którego nie sposób zrozumieć.

- Nie dorabiam wielkiej filozofii ani do podróżowania, ani do Rosji i wszędzie szukam pozytywnych wrażeń. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że świat ma też ciemną stronę, sam miałem nieprzyjemne przygody podczas swoich podróży, np. byłem okradany - przyznaje Jakub Rybicki.

Podróżnik opowiada też, jak przygotowywał się do zimowej wyprawy przez Bajkał, jak radził sobie z kilkudziesięciostopniowym mrozem i gdzie zaopatrywał się w pożywienie. Wspomina także swój wcześniejszy wyjazd do Rosji, kiedy przez pół roku mieszkał w akademiku w Irkucku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Jakub Rybicki (podróżnik, autor książki "Po Bajkale. Rowerem przez Syberię")

Data emisji: 15.04.2015

Godzina emisji: 10.00

mg/kul

Czytaj także

Kaliningrad - miasto twierdza, tuż za miedzą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 10:00
Do Kaliningradu mamy "trzy kroki", a mimo to nieczęsto tam jeździmy. Dlaczego warto wybrać się na taką wycieczkę - przekonuje Paulina Siegień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolej widmo na dalekim dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 09:00
- Na Syberii wszytko jest większe. 40 kilometrów to nie odległość, temperatura - 40 stopni to nie mróz, a 40% to nie wódka. Dlatego kolej, którą chciał wybudować Stalin, miała liczyć 1300 kilometrów - mówią Tomasz Grzywaczewski i Maciej Cypryk, którzy odbyli podróż Martwą Drogą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschód - kierunek dla narciarzy i snowboardzistów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 16:56
W polskich górach śniegu jest niewiele, jeśli szukamy atrakcji za granicą warto popatrzeć na wschód - a później szusować w Rosji, Gruzji lub Kazachstanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: z miłości do Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 13:00
Jacek Pałkiewicz to jeden z najwybitniejszych podróżników i odkrywców w Polsce. 25 lat temu wyruszył na Syberię. Była to wyprawa, która na trwałe zapisała ślad w jego pamięci, a jej świadectwem jest wznowiona właśnie książka "Syberia. Biegun zimna, polski ślad i dobrosąsiedzkie relacje".
rozwiń zwiń