Grzegorz Rosiński - kultowy twórca komiksów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 14:00
Twórca "Kapitana Żbika", "Legendarnej historii Polski" i "Thorgala" był prekursorem komiksu w Polsce. W księgarniach jest już jego monografia.
Audio
  • Rysownik komiksów Grzegorz Rosiński o swojej twórczości (Stacja Kultura/Czwórka)
W 2007 roku Grzegorz Rosiński został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis
W 2007 roku Grzegorz Rosiński został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria ArtisFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Grzegorz Rosiński to jeden z najbardziej zasłużonych polskich rysowników komiksowych. W latach 60 i 70. tworzył swoje pierwsze serie, takie jak "Legendarna historia Polski", "Kapitan Żbik" i "Pilot śmigłowca". W 1976 roku wyjechał do Belgii, by tworzyć rysunki do komiksu "Thorgal". Tak zaczęła się jego międzynarodowa kariera.

- Pierwsze komiksy rysowałem w szkolnym zeszycie w takiej formie, w jakiej chciałem, żeby istniały. I nawet nie podejrzewałem, że na świecie są już podobne komiksy, wiedziałem tylko, że jakieś dymki komuś wychodzą z ust. Byłem wynalazcą rzeczy dawno już odkrytych - wspomina Grzegorz Rosiński.

Naszemu reporterowi Kamilowi Jasieńskiemu rysownik opowiada też, jak w dzieciństwie ilustrował audycje radiowe. Wyjaśnia także, dlaczego ma dystans do grafiki komputerowej i wspomina o pewnym komiksie, który ozdobiła... wielka plama z kawy.

***

Materiał przygotował: Kamil Jasieński

Data emisji: 5.10.2015

Godzina emisji: 10.00

Materiał został wyemitowany w Stacji Kultura.

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakubik, Rozenek, Bohosiewicz nagrywają... komiksy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 17:00
Łamanie selera niczym łamanie kości, pękanie czaszki zastąpione rozłupywaniem melona, brodzenie w wodzie po kolana - tak nagrywa się słuchowiska na podstawie komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deadpool - bohater Marvela inny niż wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 13:00
Deadpool nie jest aż tak rozpoznawalny jak Spider-Man czy Kapitan Ameryka, to jeden z najbardziej tajemniczych bohaterów uniwersum Marvela. W przyszłym roku zobaczymy go w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwent Polcon - święto inteligentnej rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 13:20
Ponad 400 wydarzeń, w tym spotkanie z największą gwiazdą polskiej fantastyki - Andrzejem Sapkowskim i wręczenie literackiej Nagrody Fandomu Polskiego. To program Konwentu Fantastyki Polcon.
rozwiń zwiń