Życie barwniejsze niż literatura. Roald Dahl kończy dziś 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:22
"Gremliny", "Charlie i fabryka czekolady", "Matylda". Czy wiecie jaki życiorys stoi za tymi książkami dla dzieci?
Audio
  • Odkrywamy tajemnice życia Roalda Dahla, "Mistrza opowieści" (Stacja Kultura/Czwórka)
Dzięki niesamowitej wyobraźni Roald Dahl zmienił literaturę dla dzieci. 13 września skończyłby 100 lat.
Dzięki niesamowitej wyobraźni Roald Dahl zmienił literaturę dla dzieci. 13 września skończyłby 100 lat. Foto: pixabay/Pezibear

W księgarniach ukazała się właśnie napisana przez Donalda Sturrocka biografia Roalda Dahla, "Mistrz opowieści", w której poznajemy niezwykle bogate życie tego pisarza, ekscentryka, wiecznego chłopca, lotnika a nawet szpiega o błyskotliwym poczuciu humoru. - Roald Dahl twierdził, że wyobraźnia jest zawsze ciekawsza od rzeczywistości i nie przepadał za biografiami - zdradza Czwórce Kinga Michalska. - Dlatego też w trakcie tworzenia książki Sturrock musiał nieustannie weryfikować udzielane mu przez Roalda Dahla informacje, to jest, oddzielać fantazję od rzeczywistości - dodaje.

W całym życiorysie pisarza odkrywamy jego wielorakie i wielowymiarowe oblicze - oprócz literatury dziecięcej był także autorem opowiadań dla "Playboya" i scenariusza do filmu o Jamesie Bondzie, "Żyje się tylko dwa razy". Jak wyglądało twórcze zacisze pisarza i jakie dziwne przedmioty tam trzymał? Skąd czerpał pomysły na książki i jak zmienił literaturę dziecięcą? O tym dowiecie się słuchając najnowszego wydania "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 11.37

jsz/pj

Czytaj także

Komiksy dla dzieci. "Powinny być uniwersalne"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 15:30
- Pracowałam jako grafik w agencji reklamowej i marzyłam, żeby oderwać się od codziennej rutyny. Uratowali mnie… malutki lisek i wielki dzik. Wzięłam urlop, zaczęłam malować – wspomina laureatka konkursu na komiks dla dzieci imienia Janusza Christy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pirania na kolację". Książka do podróży?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 15:14
Magda Bogusz wraz z mężem Tomkiem rzucili wszystko, bo wyruszyć w podróż życia, która trwała 1405 dni. Byli na 4 kontynentach, w 27 krajach.
rozwiń zwiń