Wisława Szymborska. Poetka z talentem plastycznym

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:22
- Pomysł na pocztówki wykonywane ręcznie przez Wisławę Szymborską zrodził się w mrocznych czasach PRL-u - mówi Michał Rusinek. - Wtedy trudno było dostać ładne kartki pocztowe, poetka robiła więc je sama.
Audio
  • Michał Rusinek opowiada o pocztówkach Wisławy Szymborskiej i jej talencie plastycznym (Stacja Kultura/Czwórka)
Kolaże autorstwa Wisławy Szymborskiej na wystawie w krakowskim  MOCAKu. Teraz przyjechały do Warszawy
"Kolaże" autorstwa Wisławy Szymborskiej na wystawie w krakowskim MOCAKu. Teraz przyjechały do WarszawyFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- To były trudne czasy, nawet o dobry klej, kartonik czy nożyczki nie było łatwo. Wisława Szymborska klej miała z Niemiec, kartoniki ze Szwecji, a jej nożyczki pamiętały czasy przedwojenne - opowiada dawny sekretarz noblistki.

Dziś w archiwum fundacji są pocztówki-kolaże, których poetka nigdy nie wysłała, ale są też takie, które do zbiorów trafiły z rąk adresatów, zapisane, z osobistym przekazem. Jak się okazuje, poetka miała niezwykły talent plastyczny, a na swoim koncie ilustracje do książek - o czym także opowiadamy w "Stacji Kultura".

Wystawę można oglądać w Warszawie na ul. Twardej 4.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 22.09.2016

Godzina emisji: 10.30

pj/jsz

Czytaj także

"Gest, ciało, głos". Życie jako performance

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 12:15
Teatr jest dziedziną sztuki, która może być bardzo blisko ważnych problemów społecznych. Z tego założenia wychodzą twórcy LTS-u, czyli Laboratorium Teatralno-Społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, by sztuka była jeszcze bardziej sztuką?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:09
Duet Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek dają kolejne życie dziełom sztuki i aranżują przestrzenie ekspozycyjne w instytucjach kultury.
rozwiń zwiń