ŻubrOFFka zaraża miłością do kina

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:49
Odbywający się już po raz 11 w Białymstoku, ten międzynarodowy festiwal to święto filmu krótkometrażowego - uczta dla fanów kina i muzyki. O jego programie w Czwórce opowiadał jeden z organizatorów ŻubrOFFki Maciej Rant.
Audio
  • ŻubrOFFka - tu można zobaczyć cały świat na srebrnym ekranie (Stacja Kultura/Czwórka)
Maciej Rant, organizator festiwalu ŻubrOFFka i Kasia Dydo w Czwórkowym studiu
Maciej Rant, organizator festiwalu ŻubrOFFka i Kasia Dydo w Czwórkowym studiuFoto: Czwórka

- Od pierwszej edycji pracujemy nad tym, aby ŻubrOFFka odpalała się mocno i głośno. W ubiegłych latach na otwarcie prezentowaliśmy filmy archiwalne z muzyką na żywo. W tym roku będzie to "Szantaż" Alfreda Hitchcocka - zdradzał Maciej Rant, od którego dowiedzieliśmy się także, która z międzynarodowych legend dubstepu zagra do filmu mistrza suspensu.

Sprawdż także:
kamera filmowa 1200x660.jpg
Matteo Bernardini: pracując dojrzewam artystycznie

Odbywająca się pomiędzy 7 i 11 grudnia ŻubrOFFka 2016 to łącznie ponad 250 krótkich filmów - w tym 121 pozycji konkursowych, wybranych w ośmiu kategoriach spośród 2000 zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Czy można znaleźć jakąś wspólną tendencję w festiwalowych propozycjach? - Myślę, że siłą tego wydarzenia jest możliwość wyrobienia sobie poglądu o świecie i zauważenie drobnych różnic, które są niezwykle ciekawe - wyjaśniał Maciej Rant.

W "Stacji Kultura" tłumaczył też, dlaczego region białostocki jest jednocześnie oknem na zachód i wschód Europy, a także mówił o coraz silniejszej reprezentacji kobiet w festiwalowym programie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka objęty jest Czwórkowym patronatem.   

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Rant (organizator festiwalu ŻubrOFFka)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 11.08

jsz    

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sebastian Fabijański: scenariusze czytam sercem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 14:40
- Nie dzielę ról na ambitne i komercyjne. Przy wyborze ról kieruje się intuicją, a decyduję sercem - opowiada Sebastian Fabijański, aktor, teatralny, filmowy i serialowy, który na planie najnowszej części "Pitbulla" uwolnił demony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manoel de Oliveira - portugalski Andrzej Wajda

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:45
Przegląd filmów tego najstarszego na świecie reżysera - zmarł w zeszłym roku w wieku 106 lat - od listopada do kwietnia 2017 roku można oglądać w kinach studyjnych w całej Polsce. W Czwórce opowiada nam o nim przedstawiciel Instytutu Camõesa w Warszawie, José Carlos Albuquerque Costa Dias.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matteo Bernardini: pracując dojrzewam artystycznie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 13:57
Ten młody włoski filmowiec, który ma na swoim koncie dokumenty, krótkie metraże m.in. z Ooną Chaplin, a także wideoklip dla Moby'ego, jest jednym z gości trwającego w Łodzi 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia. W Czwórce opowiadał o kondycji współczesnego kina.
rozwiń zwiń