Sophia Loren - ucieleśnienie włoskiego Kopciuszka

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 13:40
Proponowano jej role Alexis w serialu "Dynastia", była brana pod uwagę do roli Kleopatry, którą później zagrała Elizabeth Taylor. Ma lęk przed występowaniem na scenie, dlatego nigdy nie wystąpiła w teatrze. Za to w kinie jest jedną z największych gwiazd.
Audio
  • Sophia Loren. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o ikonie kina (Dzień Kobiet/Czwórka)
Wszędzie, gdzie się pojawiała, Sophia Loren wzbudzała sensację. Na zdjęciu: na lotnisku w Genewie w 1970 roku
Wszędzie, gdzie się pojawiała, Sophia Loren wzbudzała sensację. Na zdjęciu: na lotnisku w Genewie w 1970 rokuFoto: PAP/KEYSTONE/ARRIGONI

Czytaj także
kennedy 1200.jpg
Jacqueline Kennedy. "Pierwsza Dama cierpliwa i piękna"

- Wychowywała się w małej mieścinie pod Neapolem, która po II wojnie światowej przypominała slumsy. Zaznała głodu i biedy. Tak naprawdę nie wiadomo, jak potoczyły by się jej losy, gdyby nie konkurs piekności i producent filmowy Carlo Ponti - opowiada Dorota Kozakiewicz z Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej UW. 

Dzięki niemu zaczęła grać w filmach - już w latach 50., ale dopiero w 1960 roku krytycy docenili jej talent aktorski. Za rolę w "Matce i córce" Vittoria de Siki Sophia Loren otrzymała wiele nagród - m.in. Oscara i Złotą Palmę. Ale do historii kina przeszła także, dzięki niesamowitym kreacjom stworzonym u boku "słodkiego drania z papierosem", za którym szalały Włoszki i Catherine Deneuve.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Materiał przygotowała: Katarzyna Kornet

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 6.35

kul/kd

Czytaj także

Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:00
W Czwórce pojawiła się autorka książki "Dziewczyny z Solidarności". To kolejna propozycja Anny Herbich, po takich bestsellerowych pozycjach, jak "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wolno reżyserowi? Przypadek Marii Schneider

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 17:20
- Przez długi czas nie mówiło się o podwójnych standardach obowiązujących w branży filmowej. Bardzo dobrze się stało, że wyszła na jaw prawda o relacjach reżyser - aktorka na planie "Ostatniego tanga w Paryżu". - mówi dziennikarka filmowa Małgorzata Sadowska.
rozwiń zwiń