"Duszny kraj". Jak Filip Łobodziński "ugryzł" Boba Dylana?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 17:30
- Kiedy w latach 70. zabrałem się za tłumaczenie piosenek, zacząłem właśnie od Boba Dylana. Jestem jego wielkim fanem, ale fanem krytycznym i zdaje sobie sprawę, że w jego twórczości są teksty wybitne oraz takie, które brzmią wybitnie, gdy są wykonywane na żywo - mówi Filip Łobodziński.
Audio
  • "Duszny kraj", czyli Filip Łobodziński przekłada na język polski świat Boba Dylana (Stacja Kultura/Czwórka)
Bob Dylan jest od ponad 50 lat na scenie. Został nagrodzony literackim Noblem, Grammy, Oscarem i Nagrodą Pulitzera
Bob Dylan jest od ponad 50 lat na scenie. Został nagrodzony literackim Noblem, Grammy, Oscarem i Nagrodą PulitzeraFoto: PAP/DPA

Filip Łobodziński Pewne teksty Boba Dylana są dla mnie szczególnie istotne. Nie były łatwe do przełożenia, ale wydaje mi się, że znalazłem na nie sposób

"Duszny kraj" - który w Polsce ukazał się właśnie w przekładzie Filipa Łobodzińskiego - to pierwsza tego typu publikacja laureata literackiej Nagrody Nobla. Każdy z ponad 120 utworów został opatrzony krótkim komentarzem. - Tłumaczenie piosenek to zawsze jest przygoda, zwłaszcza jeśli chce się uciec od dosłowności. Nie tyle "spolonizować" te piosenki tylko "odamerykanizować" - tłumaczy rozmówca Damian Sikorskiego i wyjaśnia, dlaczego amerykańska autostrada nr 61 stała się u niego trasą A-2.


Czytaj także
daniel walczak 1200.jpg
Producent muzyczny. "Człowiek, który stawia kropkę"

Filip Łobodziński przyznaje, że najpierw słuchał piosenek Dylana, dopiero potem zaczął wczytywać się w teksty. - Dopiero świadomość, że w tych muzycznych obrazkach o coś chodzi, naprowadziła mnie na tekst. Jak zacząłem je czytać, chciałem podzielić się tym z ludźmi, którzy nie znają angielskiego - wspomina. 

W jaki sposób podejście do tłumaczenia tekstów Dylana zmieniła fraza "nie myśl już, jest jak jest", jakie są ulubione piosenki Filipa Łobodzińskiego i dlaczego bez Dylana nie byłoby rapu - o tym m.in. w materiale Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 10.32

kul/mc

Czytaj także

The Beatles w trasie i w transie. "Grali non-stop"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 12:50
Pierwszy pełnometrażowy dokument autoryzowany przez członków The Beatles został wydany na DVD. - "The Beatles: Eight a Week - The Touring Years" to kolejny dowód na to, jak wydajny to był zespół. Muzyka towarzyszyła im nie tylko na scenie, ale też poza nią - opowiada producent muzyczny Piotr Łojek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda im. Herberta. "Dla odważnych i bezkompromisowych"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 16:20
- Hip-hop to bardzo ciekawa gałąź współczesnej poezji. Nie jestem pewna, czy raperzy mieliby szansę otrzymać Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, ale moglibyśmy pomyśleć o innym wyróżnieniu - mówi Maria Dzieduszycka z Fundacji im. Z. Herberta.
rozwiń zwiń