Kino hiszpańskie. Tu dużą rolę grają emocje

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 16:35
- Ostatnie tendencje w kinie hiszpańskim pokazują, że mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego próbują się skonfrontować ze współczesnymi problemami. Stawiają przede wszystkim na debiuty i młodych artystów - mówi w Czwórce Kinga Kowalska z Agencji Filmowej Manana, współorganizatora 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.
Audio
  • 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego. Co w programie? (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Marcos Mesa Sam Wordley/Shutterstock.com

- Tak się utarło, że już od 17 lat na początku wiosny na ekranach kin w różnych polskich miastach gości Tydzień Kina Hiszpańskiego. Naszym celem jest odzwierciedlenie jego najważniejszych tendencji, czyli czym Hiszpanie w filmie się obecnie zajmują - tłumaczy Kinga Kowalska. W tym roku 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbywa się od 23 marca do 27 kwietnia w ośmiu polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Białymstoku. A jakie pozycje znajdziemy w programie przeglądu? 

Sprawdź też:
Manoel de Oliveira 1200x660 PAP.jpg
Manoel de Oliveira - portugalski Andrzej Wajda

- Nad programem pracujemy już od jesieni. Z jednej strony pokazujemy filmy nagrodzone na festiwalach, z drugiej strony kino środka, z trzeciej zaś istotne dla nas jest to, co sami Hiszpanie najchętniej oglądają -  przekonuje zaproszona ekspertka. Na otwarcie przeglądu zobaczymy thriller, który dostał aż cztery statuetki Goyi, czyli "Za późno na gniew" Raúla Arévalo, a na zamknięcie "Przez otwarte drzwi", obraz Mariny Seresesky.

Jaki świat pokazują te filmy, czy 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego pozwoli nam poznać różne oblicza Hiszpanii oraz co organizatorzy przeglądu przygotowali dla fanów kina grozy - tego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kinga Kowalska (Mañana)

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 11.14

jsz/kd

Czytaj także

Kino hiszpańskie. "Śmiech czasami przez łzy"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 12:00
- Rok 2015 w hiszpańskim kinie należał do komedii, co pokazuje, że pomimo kryzysu mieszkańcy tego kraju chcą się bawić. Nawet jeśli to oznacza, że oglądają się w krzywym zwierciadle - opowiada współorganizatorka Tygodnia Kina Hiszpańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eastwood jako Batman? O starzeniu się superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:20
- Starzenie się czy jakakolwiek niedoskonałość w ogóle nie pasuje do definicji superbohatera. Co więcej, to nie pasuje do formuły superbohaterskich opowieści. Tymczasem twórcy coraz chętniej łamią ten schemat - mówi krytyk Jakub Popielecki.     
rozwiń zwiń