X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tu byłem. Tony Halik". O człowieku, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 13:15
"Pieprz i wanilia" - to tytuł programu telewizyjnego, z którego większość Polaków Pamięta Tony’ego Halika. Zanim jednak urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir Halik został znanym podróżnikiem, przeżył kilka życiorysów. Badał je Mirosław Wlekły, autor książki "Tu byłem. Tony Halik",
Audio
  • O życiu Tony’ego Halika, a także o swojej książce "Tu byłem. Tony Halik" opowiada Mirosław Wlekły (Stacja Kultura/Czwórka)
Tony Halik był m.in. zapalonym żeglarzem
Tony Halik był m.in. zapalonym żeglarzemFoto: arch. Elżbiety Dzikowskiej/źr. Wikimedia. Commons

Mirosław Wlekły Pisanie tej książki to był żywioł, jazda bez trzymanki. Trochę tak, jak samo życie Tony'ego Halika.

Podobno był Argentyńczykiem, czasami Indianinem, zestrzelonym pilotem podczas II wojny światowej, francuskim partyzantem, autorem wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Nagrody Pulitzera i odkrywcą stolicy Inków. Miał także wybierać się… na Księżyc. W całej Polsce pojawiały się na murach napisy "Tu byłem. Tony Halik". - On tych swoich historii nie ubarwiał trochę, tylko bardzo. Ale z drugiej strony o wielu rzeczach nie mówił, dlatego jego życie było w rzeczywistości jeszcze ciekawsze niż nam się wydawało - mówił Wlekły. - Nie opowiadał m.in., jakim był fantastycznym reporterem i korespondentem wojennym przez kilkadziesiąt lat, ani, że pracował dla czołowych amerykańskich mediów. Był wszędzie tam, gdzie działa się historia tego świata, a widzowie jego programu w Polsce chyba nie do końca zdawali sobie z tego sprawę - mówił gość Kasi Dydo.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Mirosław Wlekły Najbardziej pikantne przygody Tony Halik przeżył będąc w Meksyku. Podrużując jego tropem natknąłem się nie tylko na mnóstwo archiwalnych zdjęć i dokumentów, ale także na ludzi, którzy go znali i o nim opowiadali.

Czy rzeczywiście Halik dostał Pulitzera, czy był francuskim pilotem? Jak żył i budował swoją karierę w PRL-u i dlaczego porzucił zagraniczne media, by zamieszkać w Warszawie? I wreszcie jak powstawała książka "Tu byłem. Tony Halik" oraz dlaczego Elżbieta Dzikowska wolałaby, by nigdy się ona nie ukazała? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Mirosław Wlekły i Kasia Dydo w studiu Czwórki/fot. Karina Terzoni
Mirosław Wlekły i Kasia Dydo w studiu Czwórki/fot. Karina Terzoni

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Mirosław Wlekły (autor książki "Tu byłem. Tony Halik")

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 11.10

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pirania na kolację". Książka do podróży?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 15:14
Magda Bogusz wraz z mężem Tomkiem rzucili wszystko, bo wyruszyć w podróż życia, która trwała 1405 dni. Byli na 4 kontynentach, w 27 krajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portugalia - poczuj się, jak w epoce templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:09
Wystarczy jechać do miejscowości Tomar, w której znajduje się skarb Unesco - Klasztor Zakonu Chrystusa - dawna siedziba templariuszy. Zapraszamy was na wyprawę do Portugalii.
rozwiń zwiń