Największy z wielkich i najskromniejszy ze skromnych. Przypominamy sylwetkę Wiesława Michnikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 12:00
Pamiętamy go z ról prof. Milczarka z "Hydrozagadki", doktora Pai-Chi Wo z "Akademii Pana Kleksa" czy Jej Ekscelencji w filmie "Seksmisja". Dziś do twórczości wielkiego artysty wracamy razem z krytykiem filmowym Arturem Cichmińskim.
Audio
  • Wiesław Michnikowski - mistrz minimalizmu (Stacja Kultura/Czwórka)
Wiesław Michnikowski był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Zagrał m.in. w Dzięciole, Seksmisji i serialu Jan Serce. Wielokrotnie występował na scenie kabaretowej; był m.in. współtwórcą kabaretu Dudek. Nz: Wiesław Michnikowski podczas występu w kabarecie Dudek 1974
Wiesław Michnikowski był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Zagrał m.in. w "Dzięciole", "Seksmisji" i serialu "Jan Serce". Wielokrotnie występował na scenie kabaretowej; był m.in. współtwórcą kabaretu "Dudek". N/z: Wiesław Michnikowski podczas występu w kabarecie "Dudek" 1974 Foto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

W wieku 95 lat zmarł aktor Wiesław Michnikowski. Aktor filmowy i teatralny. Artysta odznaczał się także niezwykłym talentem kabaretowym. Na swojej artystycznej drodze bawił publiczność występami w skeczach Kabaretu Starszych Panów, czy kabaretu Dudek. Krytyk przekonywał, że kluczem jego fenomenu był minimalizm.

Artur Cichmiński - Sztuką Wiesława Michnikowskiego było to, że niewiele musiał, żeby zrobić bardzo dużo. Aktor ma tendencję do tego, żeby zagrać, coś zinterpretować, zaistnieć przede wszystkim - Wiesław Michnikowski tego nie robił.

Nie był aktorem pierwszoplanowym. Jak to możliwe, że dzięki epizodom zdobył tak szeroki rozgłos? - Posiadał swojego rodzaju vis comica - wyraz artystyczny, dzięki któremu samo pojawienie się na scenie Wiesława Michnikowskiego sprawiało, że przykuwał uwagę widza.- mówił Artur Cichmiński.

Aktor filmowy czy teatralny? Wielki dramatrug, a może mistrz komedii? Jak zapamiętamy Wiesława Michnikowskiego? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 10.36

ac/kul

Czytaj także

Maciej Musiałowski: festiwale są jak poligon doświadczalny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:20
30 czerwca w Warszawie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. - ItSelF to spotkanie adeptów sztuki aktorskiej, w którym biorą udział studenci z całego świata. Bardzo cieszymy się, że nas zaproszono - mówi aktor Maciej Musiałowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kozłowska: ciężko pracuję, żeby trafić na afisz

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 12:30
- Ciężko pracuję, żeby kiedyś pojawić się na plakatach filmowych i teatralnych. Wydaje mi się, że każdy musi poczekać na swój moment - mówi Małgorzata Kozłowska, aktorka, którą widzowie znają m.in. z serialu "Krew z Krwi" i filmu "Facet (nie)potrzebny od zaraz".
rozwiń zwiń