Odnalezione w tłumaczeniu. Praca tłumacza udokumentowana na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 12:20
Wystawa zdjęć autorstwa Renaty Dąbrowskiej "Zobaczyć tłumacza", przygotowana została z okazji tegorocznej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu". Jak zobaczyć to, co niewidzialne?
Audio
  • "Zobaczyć tłumacza" - o wystawie fotograficznej Renaty Dąbrowskiej (Stacja kultura/Czwórka)
Renata Dąbrowska
Renata DąbrowskaFoto: PAP/Adam Warżawa

Tematyka podjęta w pracach fotografki jest niebanalna. Możemy przyjrzeć się procesowi powstawania książki podglądając pracę... translatorów. Czy tłumacze zaczynają wychodzić z cienia autorów? - Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury dba o to, żeby tłumacze byli widzialni. Ludzie zajmujący się przekładem wykonują pracę świetnych rzemieślników, a nawet artystów. Musimy być bardziej widoczni, bo inaczej nie będziemy doceniani - mówił Sławomir Paszkiet, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Pomysłodawczynią i autorką projektu jest gdańska fotografka Renata Dąbrowska. - Pomysł był taki, żeby przedstawić tych, których zazwyczaj nie widać na okładkach książek, ani nawet często na pierwszej stronie, w otoczeniu, w którym najczęściej pracują - wyjaśniała Agnieszka Borkiewicz z Austriackiego Forum Kultury.

Wystawę można oglądać od 10 do 26 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, w "Galerii pod wielkim świetlikiem". W audycji opowiadaliśmy także o kulisach pracy tłumacza i dlaczego wystawa odbywa się pod hasłem "Found in translation". Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Agnieszka Borkiewicz (Austriackie Forum Kultury i tłumacz literatury), Sławomir Paszkiet (członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, tłumacz z niderlandzkiego)

Data emisji: 10.10.2017

Godzina emisji: 10.07

ac/kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski pawilon na Astana EXPO 2017. "Połączenie kultury z muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 14:57
Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 został uznany za jeden z 9 najlepszych, z ponad 100. Temat całej wystawy to "Future Energy", czyli "Energia przyszłości", dlatego polskim projektantom zależało, by pawilon robił "spektakularne i oszałamiające" wrażenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografie Krzysztofa Millera - chropawość i punk rock

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:30
- Krzysztof Miller chciał, żeby świat dowiedział się pewnych rzeczy, żeby jego zdjęcia trafiały na pierwsze strony gazet. Przyglądał się życiu chropowatemu, brudnemu i nieprzyjemnemu - mówi w Czwórce Beata Łyżwa-Sokół, szefowa Działu Foto Gazety Wyborczej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsaw Gallery Weekend i Light. Move. Festival. Co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 12:09
W "Stacji Kultura" zapraszaliśmy Was na wydarzenia kulturalne najbliższych tygodni. Mówiliśmy m.in. o łódzkim Light. Move. Festival. i Warsaw Gallery Weekend 2017.
rozwiń zwiń