Fotografie Krzysztofa Millera - chropawość i punk rock

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:30
- Krzysztof Miller chciał, żeby świat dowiedział się pewnych rzeczy, żeby jego zdjęcia trafiały na pierwsze strony gazet. Przyglądał się życiu chropowatemu, brudnemu i nieprzyjemnemu - mówi w Czwórce Beata Łyżwa-Sokół, szefowa Działu Foto Gazety Wyborczej.  
Audio
  • "Fotografie, które nie zmieniły świata" - najważniejsze zdjęcia Krzysztofa Millera (Stacja Kultura/Czwórka)
Krzysztof Miller
Krzysztof MillerFoto: PAP/Artur Reszko

Beata Łyżwa-Sokół Krzysztof Miller lubił formę fotoreportażu. To był luksus. Miał cały dzień na zrobienie jednego zdjęcia, na wejście w temat

Album "Fotografie, które nie zmieniły świata" ze zdjęciami Krzysztofa Millera, tragicznie zmarłego fotoreportera wojennego, to osobista historia pasji, radości z wykonywania zawodu, ale także ocierania się o śmierć, gorzkie rozliczenie z etosem fotoreportera, dokumentującego najdramatyczniejsze wydarzenia najnowszej historii. - Pamiętam pierwsze spotkanie z Krzysztofem. Kończyłam wtedy szkołę fotograficzną i wymyśliłam sobie cykl rozmów z polskimi fotografami - wspomina Beata Łyżwa-Sokół. - Gdy zapytałam go, po co fotografuje, on odpowiedział krótko: "chodzi o przeżycie wydarzeń, opowiedzenie o nich i niesienie świadectwa" - opowiada zaproszona fotografka.

Sprawdź też:
Kasia Dydo Mariusz Szczygieł 1200x660.JPG
Mariusz Szczygieł: kobiecość pozwala mi pisać

Jako fotoreporter Krzysztof Miller robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce i Gruzji. A jaki był jego styl pracy? - On zawsze mówił, że listonosz dzwoni dwa razy, a fotoreporter do skutku. Nie prześlizgiwał się po tematach, tylko je drążył. Otwierał drzwi, zaglądał na podwórka - podkreśla Beata Łyżwa-Sokół. Jakie zdjęcie otwiera album "Fotografie, które nie zmieniły świata" i jaka jest jego symbolika? Jak w ciągu ostatnich lat zmienił się zawód fotoreportera? Tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Beata Łyżwa-Sokół (szefowa Działu Foto Gazety Wyborczej)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/mk

Czytaj także

"Wstań i idź" - historia fantastyki na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 09:31
Gośćmi "Stacji Kultura" będą Przemysław "Trust Truściński i Tomasz Kołodziejczak, z którymi porozmawiamy o książce "Wstań i idź".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzisiaj rozmawiamy o Pani". Jak żyją żony wybitnych mężów?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 13:48
Żony: muzyka rockowego Roberta Gawlińskiego, reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza Wiesława Myśliwskiego, fotografa Chrisa Niedenthala, kompozytora jazzowego Włodzimierza Pawlika, kardiochirurga Zbigniewa Religi i scenografa Allana Starskiego - to bohaterki książki "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" Agnieszki Nabrdalik.
rozwiń zwiń