X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marek Wałkuski o św. Mikołajach, którzy napadają na banki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 16:30
Napady na banki to najbardziej amerykańskie przestępstwo. - Tysiące Amerykanów co roku decyduje się na ten krok. Tysiące innych z zapartym tchem śledzą ich losy - opowiada Marek Wałkuski, dziennikarz i autor książki "To jest napad. Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki".
Audio
  • Napad na bank jako sport narodowy? Marek Wałkuski o najsłynniejszych rabusiach i nie tylko (Stacja Kultura/Czwórka)
Marek Wałkuski i Kasia Dydo
Marek Wałkuski i Kasia DydoFoto: Czwórka

Marek Wałkuski Kiedyś rabusie bankowi byli celebrytami, należeli do elity świata przestępczego. Dziś w USA napad na bank to takie przestępstwo dla każdego

Napady na bank są odbiciem barwnych dziejów Stanów Zjednoczonych. Opowieść o Jessem Jamesie to historia krwawej wojny secesyjnej i głębokich podziałów po jej zakończeniu. Losy wroga publicznego numer jeden Johna Dillingera to opis zawirowań w czasach Wielkiego Kryzysu. Skok na bank w Laguna Niguel to historia, w której przestępstwo miesza się z wielką polityką. - Moja książka to także opowieść o historii dolara, o tym, jak działa FBI i na czym polega praca amerykańskiej policji - opowiada Marek Wałkuski.

Gość Czwórki opowiada też o profilu psychologicznym tych, którzy decydują się na ten krok. - Przekrój jest bardzo szeroki. Z jednej strony są to ludzie z nizin społecznych, gorzej wykształceni, którzy nie mają za co żyć. Z drugiej są też tacy, którzy marzą o ekscytacji, chcą przeżyć przygodę - wyjaśnia.

Okazuje się też, że zdarzają się osoby, które napadają na bank, żeby... trafić do więzienia. Ile dolarów rabuje statystyczny złodziej? W co się ubiera "na akcję"? I jaką rolę odegrały kobiety w historii napadów na bank? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Marek Wałkuski Na amerykańskie banki najczęściej napadają złodzieje przebrani za Świętego Mikołaja. Następne w kolejności są postaci z horrorów oraz zwierzęta 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA, autor książek, w tym "To jest napad. Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki")

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 10.30

kul/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Modelka" - Zuzanna Bijoch opowiada o kulisach świata modelingu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 11:50
- Książkę pisałam trzy lata. To duma, niesamowite uczucie, kiedy trzymam ją w rękach i jest już gotowa to przeczytania - mówiła Zuzanna Bijoch, autorka książki pt. "Modelka".
rozwiń zwiń