Meksykańska wędrówka dusz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Dzień Zmarłych jest jedną z najważniejszych uroczystości w Meksyku. 2 listopada najbardziej charakterystycznym dla tego święta elementem są ołtarze z ofiarami.
Audio
  • "Pan de muerto", "cartoneros" i wszyscy święci - meksykańskie święto zmarłych w Muzeum Etnograficznym (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ AGCuesta

Po raz czwarty w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się wystawa ołtarza na Dzień Zmarłych, inspirowana obchodami tego święta w Meksyku. Artysta Irving Mondragon, który na co dzień zajmuje się wykonywaniem rzeźb z papieru jest w tym roku odpowiedzialny za budowę ołtarza dedykowanego Fridzie Kahlo. 

Meksykański ołtarz na ogół zbudowany jest z kilku stopni, którym odpowiada swoista symbolika. - Każdy z nich pełni określone funkcje: jeden z nich nazywany jest niebem, kolejny ziemią, ostatni zaś - czyśćcem. Na takim ołtarzu powinno znaleźć się zdjęcie osoby zmarłej, której pamięci go dedykujemy. Obok zdjęcia umieszczamy na nim przedmioty, które osobie zmarłej służyły za życia. Mogą to być przedmioty codziennego użytku, ale przede wszystkim powinny się na nim znaleźć produkty spożywcze, ponieważ w Meksyku obchody Święta Zmaryłch są nie tylko czasem refleksji - są oczekiwaniem na powrót dusz zmarłych na ziemię - wyjaśniała Magdalena Guziejko z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Dlaczego Święto Zmarłych kojarzy się Meksykanom... na słodko? Kim w meksykańskiej mitologii jest tajemnicza dama "Katrina" i jaką rolę w corocznych obchodach odgrywają artyści zwani "cartoneros"? Tego dowiemy się z nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Magdalena Guziejko z Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Data emisji: 1.11.2017

Godzina emisji: 11.06

ac/kd

Czytaj także

Zofia Stryjeńska. "Ukąszona miłością do sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 10:40
- Przyglądanie się życiorysowi Zofii Stryjeńskiej było fascynującym zajęciem, ale też analizując jej relację z innymi, często pojawiała się refleksja: "jak dobrze, że to nie padło na mnie" - opowiada Anna Dziewit-Meller, autorka książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:30
W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największa wystawa zagrożonych gatunków na Stadionie Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:06
Wielkie koty, lemury, płazy... Do 16 listopada można oglądać wystawę pt. "National Geographic Photo Ark" poświęconą ginącym gatunkom zwierząt. 
rozwiń zwiń