Teatr w liceum. "Nie robimy sztuk bez sensu"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 16:00
Od 30 lat licealiści ze szkoły im. Tadeusza Czackiego w Warszawie organizują festiwal teatralny. - Ten pomysł wyszedł od uczniów jako oddolna inicjatywa i w tym do dziś tkwi największa wartość festiwalu - przekonują szefowie Piotr Pacześniak i Hubert Miłkowski.
Audio
  • Teatr w liceum, czyli o wyjątkowym festiwalu w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
Pomysłów na spektakle nie brakuje. Na scenie pojawiają się zarówno adaptacje, jak i sztuki na podstawie scenariuszy autorskich (zdj. ilustracyjne)
Pomysłów na spektakle nie brakuje. Na scenie pojawiają się zarówno adaptacje, jak i sztuki na podstawie scenariuszy autorskich (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock.com/PUSCAU DANIEL

Hubert Miłkowski Nasz festiwal teatralny to impuls do integracji. Od początku roku uczniowie wszystkich klas współpracują ze sobą

Tegoroczna edycja rozpocznie się 6 grudnia. - Rok szkolny w Czackim dzieli się na dwa semestry: "przed" i "po" festiwalu - śmieją się goście Czwórki. - Do grudnia wszyscy żyją przygotowaniami do tego wydarzenia. Nie ma żadnej przesady w powiedzeniu, że cała szkoła żyje wtedy teatrem - dodają.


Piotr Pacześniak, Hubert Miłkowski i Kasia Dydo Piotr Pacześniak, Hubert Miłkowski i Kasia Dydo

Co roku uczniowie budują scenę, a profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy wypożyczany jest z warszawskich teatrów. W przygotowaniu festiwalu czynny udział bierze aż osiem sekcji. Dlaczego festiwal nie ma dyrektora artystycznego? Kto decyduje o festiwalowym programie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Piotr Pacześniak Każda klasa wystawia to, co chce, choć oczywiście obowiązują pewne wytyczne. To tak zwane "cztery zasady profesor Zięby"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Piotr Pacześniak, Hubert Miłkowski (szefowie festiwalu teatralnego w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego)

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 10.16

kul/kd

Czytaj także

"Marlena. Ostatni koncert" - Dietrich na deskach Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 11:25
Scenariusz ukazuje epizody z życia legendarnej aktorki i piosenkarki niemieckiej, której wielka kariera rozpoczęła się w latach 30. XX wieku. Przełom przyniósł film "Błękityny anioł", z którego pochodzi jeden z jej największych przebojów "Jestem po to, by kochać mnie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Belfer 2". Serial, który trzyma w napięciu nawet jego twórców

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:00
Drugi sezon serialu "Belfer" upływa pod hasłem "Mordercza gra zaczęła się". - Praca przy tym serialu była nie odbywała się normalnym torem, bo do samego końca nie dostaliśmy scenariusza dwóch ostatnich odcinków - opowiada Eliza Rycembel, odtwórczyni roli Luizy.
rozwiń zwiń