"Koniec sztuki" oczami polskich artystów i ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 19:59
W którym miejscu kończy się sztuka? - Odpowiedzi na to pytanie były różne. Zazwyczaj jednak optymistyczne. Póki jesteśmy, mamy w sobie potrzebę tworzenia. Świat, który nas otacza, ciągle nas inspiruje - mówiła Marta Ewa Olbryś współautorka książki "Koniec Sztuki".
Audio
  • Marta Ewa Olbryś o tym, w którym miejscu kończy się sztuka (Stacja Kultura/Czwórka)
Koniec sztuki książka Marty  Olbryś
"Koniec sztuki" książka Marty OlbryśFoto: czwórka

Książka "Koniec Sztuki" jest efektem 5-letnich rozmów i spotkań z ludźmi kultury, sztuki i nauki. Można w niej znaleźć 105 wypowiedzi osób znanych i rozpoznawalnych. Bohaterowie opowiadają o tym, czym dla nich jest sztuka i próbują zmierzyć się z pytaniem o jej koniec. - Naszym rozmówcom zadaliśmy trzy pytania: pierwsze pytanie dotyczyło tego, czym dla ciebie jest sztuka? Drugie - pierwszych doświadczeń ze światem sztuki. Na koniec zadaliśmy trzecie - prawdopodobnie najtrudniejsze, w którym pytaliśmy o koniec sztuki. - opowiadała Marta Olbryś współautorka książki.

Marta Ewa Olbryś Dla artystów istnienie sztuki jest koniecznością. Talent, który posiadają nie pozwala im się zatrzymać

Inspiracją do powstania książki była data w kalendarzu Majów 21 grudnia 2012 r., która wskazywała na koniec obecnego świata. Tego dnia odbył się także happening na Dworcu Centralnym w Warszawie, zorganizowany przez grupę artystyczną The End of Art, do której należą autorzy. 

W którym momencie zaczyna się nasz kontakt ze sztuką? Komu autorzy książki zadali pytanie o koniec sztuki? I czy na takie pytanie można w ogóle odpowiedzieć? Na ten temat rozmawialiśmy z autorką Martą Ewą Olbryś.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Marta Ewa Olbryś (współautorka książki "Koniec Sztuki")

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 10.10

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarnooka blondynka": klasyczna intryga w stylu noir

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 17:03
- To twórcza kontynuacja powieści detektywistycznych Raymonda Chandlera, twórcy postaci Philipa Marlowa, symbolu gatunku noir - mówiła Kinga Michalska o książce Benjamina Blacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadie Smith "Swing time" - roztańczona powieść o przyjaźni i pasji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 14:13
Piąta książka Zadie Smith pt. "Swing time" to historia niezwykłej przyjaźni, która, jak się okazało, potrafi przetrwać próbę czasu, ale także opowieść o pasji, jaką jest taniec i poszukiwaniu swojego miejsca we współczesnym świecie.
rozwiń zwiń