X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowiedzieć miasto: historia Warszawy zamknięta w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 12:38
- Wystawa składa się z prywatnych przedmiotów zbieranych po to, aby opowiedzieć historię miasta. Na początku XX wieku grupa ludzi zaczęła kolekcjonować pamiątki, które wspólnie tworzą historię Warszawy - mówił Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator wystawy "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji".
Audio
  • Tomasz Fudala o wystawie "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji" (Stacja Kultura/Czwórka)
Stare Miasto, Warszawa
Stare Miasto, WarszawaFoto: shutterstock/ Artur Bociarski

warszawa_1200.jpg
Stare Miasto. Jak odbudowano serce Warszawy?

Praca nad dokumentowaniem przeszłości Warszawy za pomocą przedmiotów ewoluowała, a sympatycy tematu przekształcili swoją działalność w dobrze rozwijającą się instytucję. - W 1906 roku powstało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Członkowie Towarzystwa odnajdowali ryciny, obrazy, rysunki, ale także przedmioty codziennego użytku związane ze znanymi postaciami tj. srebrne solniczki, czy zastawy stołowe. Chodziło o to, żeby pokazać jak kiedyś żyło się w Warszawie i jak bardzo miasto się zmieniło - opowiadał gość Czwórki.

Tomasz Fudala Muzeum przypomina Tetris. Zszyte w labirynt pomieszczeń połączony ze sobą przejściami pomiędzy kamienicami, gdzie w niektórych miejscach zachowała się przedwojenna zabudowa

- Większość przedmiotów, które znajdują się w kolekcji nie są już w codziennym użytku. Na niektóre jak np. warszawskie platery patrzymy jak na egzotyczne okazy, ale w kolekcji znajdują się także takie przedmioty jak 150 kg portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy unikatowe rysunki m.in. studentów Politechniki Warszawskiej, które potem posłużyły jako wzór dla rekonstrukcji budynków po II WŚ - wyliczał kurator.

Co jeszcze będziemy mogli zobaczyć na wystawie "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji"? Do kogo należały i jakie historie kryją się za przedmiotami zgromadzonymi w Muzeum Warszawy? Zapraszamy na wysłuchanie rozmowy z gościem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Goście: Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator wystawy "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji"

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 10.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Meksykańska wędrówka dusz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Dzień Zmarłych jest jedną z najważniejszych uroczystości w Meksyku. 2 listopada najbardziej charakterystycznym dla tego święta elementem są ołtarze z ofiarami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny TransAtlantyk" - sztuka kinetyczna i op-art

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:29
- Prace zebrane na wystawie oddają się widzowi we władanie. Obserwując je pod różnymi kątami widzimy ruch, czyli to o to chodziło artystom, których prace wybraliśmy - wyjaśniał Marcel Andino Velez.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystość, klarowność i spokój - architektura w malarstwie hiszpańskich artystów XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:49
 - Jednym z powodów, dla których chciałam pokazać malarstwo hiszpańskie była możliwość porównania. Stworzenia sytuacji, w której prace rodzimych artystów będzie można się skonfrontować z sztuką hiszpańskich twórców – mówiła Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Metamorfizm" wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:16
- W trakcie wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia abakanów, które artystka wystawiła na wydmach w Łebie w 1968 roku. Poddane podmuchom wiatru postacie ożywają, nabierają cech ludzkich - opowiadała kuratorka wystawy Marta Kowalewska.
rozwiń zwiń