Opowiedzieć miasto: historia Warszawy zamknięta w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 12:38
- Wystawa składa się z prywatnych przedmiotów zbieranych po to, aby opowiedzieć historię miasta. Na początku XX wieku grupa ludzi zaczęła kolekcjonować pamiątki, które wspólnie tworzą historię Warszawy - mówił Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator wystawy "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji".
Audio
  • Tomasz Fudala o wystawie "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji" (Stacja Kultura/Czwórka)
Stare Miasto, Warszawa
Stare Miasto, WarszawaFoto: shutterstock/ Artur Bociarski

warszawa_1200.jpg
Stare Miasto. Jak odbudowano serce Warszawy?

Praca nad dokumentowaniem przeszłości Warszawy za pomocą przedmiotów ewoluowała, a sympatycy tematu przekształcili swoją działalność w dobrze rozwijającą się instytucję. - W 1906 roku powstało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Członkowie Towarzystwa odnajdowali ryciny, obrazy, rysunki, ale także przedmioty codziennego użytku związane ze znanymi postaciami tj. srebrne solniczki, czy zastawy stołowe. Chodziło o to, żeby pokazać jak kiedyś żyło się w Warszawie i jak bardzo miasto się zmieniło - opowiadał gość Czwórki.

Tomasz Fudala Muzeum przypomina Tetris. Zszyte w labirynt pomieszczeń połączony ze sobą przejściami pomiędzy kamienicami, gdzie w niektórych miejscach zachowała się przedwojenna zabudowa

- Większość przedmiotów, które znajdują się w kolekcji nie są już w codziennym użytku. Na niektóre jak np. warszawskie platery patrzymy jak na egzotyczne okazy, ale w kolekcji znajdują się także takie przedmioty jak 150 kg portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy unikatowe rysunki m.in. studentów Politechniki Warszawskiej, które potem posłużyły jako wzór dla rekonstrukcji budynków po II WŚ - wyliczał kurator.

Co jeszcze będziemy mogli zobaczyć na wystawie "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji"? Do kogo należały i jakie historie kryją się za przedmiotami zgromadzonymi w Muzeum Warszawy? Zapraszamy na wysłuchanie rozmowy z gościem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Goście: Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator wystawy "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji"

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 10.15

ac

Czytaj także

Meksykańska wędrówka dusz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Dzień Zmarłych jest jedną z najważniejszych uroczystości w Meksyku. 2 listopada najbardziej charakterystycznym dla tego święta elementem są ołtarze z ofiarami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inny TransAtlantyk" - sztuka kinetyczna i op-art

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:29
- Prace zebrane na wystawie oddają się widzowi we władanie. Obserwując je pod różnymi kątami widzimy ruch, czyli to o to chodziło artystom, których prace wybraliśmy - wyjaśniał Marcel Andino Velez.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czystość, klarowność i spokój - architektura w malarstwie hiszpańskich artystów XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 14:49
 - Jednym z powodów, dla których chciałam pokazać malarstwo hiszpańskie była możliwość porównania. Stworzenia sytuacji, w której prace rodzimych artystów będzie można się skonfrontować z sztuką hiszpańskich twórców – mówiła Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Metamorfizm" wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:16
- W trakcie wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia abakanów, które artystka wystawiła na wydmach w Łebie w 1968 roku. Poddane podmuchom wiatru postacie ożywają, nabierają cech ludzkich - opowiadała kuratorka wystawy Marta Kowalewska.
rozwiń zwiń