Panny Sprawiedliwe. Wokalistki opowiadają o historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:30
1 lutego odbędzie się premiera płyty "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", czyli kolejnej odsłony cyklu "Panny Wyklęte". - Znów przygotowaliśmy album, który niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. Być może dlatego, że wszystkie utwory śpiewają na nim kobiety, one też same piszą sobie teksty - opowiada pomysłodawca i muzyk, Darek Malejonek. 
Audio
  • "Panny Sprawiedliwe wśród wśród Narodów Świata" - rozmowa z Darkiem Malejonkiem (Stacja Kultura/Czwórka)
Lilu podczas koncertu Morowe Panny, który odbył się w ramach obchodów 68. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie w 2012 roku. Artystka bierze też udział w najnowszym projekcie Darka Malejonka
Lilu podczas koncertu "Morowe Panny", który odbył się w ramach obchodów 68. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie w 2012 roku. Artystka bierze też udział w najnowszym projekcie Darka MalejonkaFoto: PAP/Paweł Supernak

Tym razem lider Maleo Reggae Rockers do współpracy zaprosił m.in. Anię Rusowicz, Dorę i Falę, Lilu i Kasię Moś. - Na płycie pojawiają się także Renata Przemyk i Kasia Groniec - mówi Darek Malejonek. 

Projektu "Panny Wyklęte" do tej pory zaowocował czterema płytami: "Morowe Panny", "Panny Wyklęte", "Panny Wyklęte/Wygnane Vol1" i "Panny Wyklęte/Wygnane Vol2". Płyty przybliżają historię Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Tułaczy. Nowy album opowiada o mrocznej rzeczywistości niemieckiego ludobójstwa na narodzie żydowskim oraz o niezwykłej odwadze Polek, które ratowały uciekinierów z getta przed zagładą. - Skupiliśmy się na kilkunastu historiach konkretnych ludzi. Opowiadamy m.in. o Irenie Sendlerowej i rodzinie Ulmów - wymienia gość Czwórki. Darek Malejonek opowiada też o szczegółach premierowego koncertu, który odbędzie się 1 lutego oraz o  mało znanej historii pewnej obozowej miłości.


Darek Malejonek i Damian Sikorski Darek Malejonek i Damian Sikorski

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 10.38

kul

Czytaj także

"Herosi Wolności". Powstanie wielkopolskie w klockach Lego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 11:00
"Herosi Wolności" to projekt, który upamiętniać ma 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Akcja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży do 16. roku życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiecka po męsku. Spotkanie z Marcinem Januszkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:00
Dźwięki do piosenek ułożył w oryginalne, nowoczesne kompozycje. W formie niezmienionej pozostał tekst wierszy pisarki, które były inspiracją do stworzenia płyty "Osiecka po męsku". 
rozwiń zwiń