"Herosi Wolności". Powstanie wielkopolskie w klockach Lego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 11:00
"Herosi Wolności" to projekt, który upamiętniać ma 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Akcja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży do 16. roku życia.
Audio
  • O akcji "Herosi Wolności" i historii Wielkopolski opowiada Bartosz Borowiak (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Autorem instalacji jest Przemysław Wszebor Bernacki. Instalacja przenosi nas w okres walk powstańczych w Wielkopolsce i momentu zdobycia Stacji Lotniczej na Ławicy przez powstańców wielkopolskich.
Autorem instalacji jest Przemysław Wszebor Bernacki. Instalacja przenosi nas w okres walk powstańczych w Wielkopolsce i momentu zdobycia Stacji Lotniczej na Ławicy przez powstańców wielkopolskich.Foto: mat. pras.

Głównym elementem projektu jest makieta wykonana z klocków Lego, przedstawiająca fragment poznańskiego lotniska Ławica z dwoma samolotami LVG w locie. Powstała też makieta przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. - Lotnisko to makieta o szerokości metra, a wykorzystałem przy jej budowie 1200 małych dachówek. Druga makieta ma szerokość 160 cm i składa się z ok. 5 tys. klocków - opowiadał w rozmowie z Czwórką Bartosz Borowiak, organizator akcji. - Stworzyliśmy je wspólnie z moim 3-letnim synkiem.

Jak projektuje się budowle z klocków Lego, i jak przygotować plan wiernie odzwierciedlającej rzeczywistość makiety? Które elementy są najbardziej pracochłonne, a zbudowanie których zajmuje najwięcej czasu? Jak reagują goście odwiedzający instalacje? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki w Warszawie oraz studia Polskiego Radia w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 8.07

kd/kul


Czytaj także

Dziejsi 20-latkowie. Czy walczyliby w powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:50
Harcerze z ZHR nakręcili film, w którym powstańcy mówili, co chcieliby zrobić, gdyby dzisiaj mieli po 20 lat. Czy młodzi ludzie sami poszliby w ślady powstańców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Córki Wawelu. Polska Jagiellonów oczami kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 10:30
- Wizerunek dworu tworzyła nie tylko królowa i jej najbliższe otoczenie, ale też służące, żony rzemieślników i mieszczki, a nawet żebraczki, które w tamtych czasach przychodziły pod Katedrę na Wawelu. To im poświęciłam swoją książkę - opowiada Anna Brzezińska, autorka "Córek Wawelu".  
rozwiń zwiń