"Teatr złoczyńców" - kryminał z Szekspirem w tle

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 15:36
"Teatr złoczyńców" to debiutancka książka Melanie Rio. Pisarka specjalizuje się w studiach szekspirologicznych, co niewątpliwie ma odzwierciedlenie w jej utworze, który jest podzielony na akty i na sceny, tak jak sztuka teatralna. Książkę opublikowało wydawnictwo Świat Książki.
Audio
  • Kinga Michalska o "Teatrze złoczyńców" Melanie Rio (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Matusciac Alexandru /Shutterstoc

Można powiedzieć, że z początku jest to utwór kryminalny. - Mamy bohatera, który po dziesięciu latach wychodzi z więzienia, w którym odbywał karę za zbrodnię. Jak to zwykle bywa nie wiemy do końca, czy on ją popełnił. Detektyw, który go skazał, jest przekonany o jego winie. Bohater i detektyw spotykają się w prologu. Detektyw, który przechodzi na emeryturę chce dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało dziesięć lat temu w szkole artystycznej, w której jeden z uczniów zginął w bardzo dziwnych okolicznościach – powiedziała Kinga Michalska.

Akcja utworu dzieje się w szkole. Kampusy uniwersyteckie zawsze robią wrażenie, bo to miejsca, w których wszyscy pracują, nawiązują się miłości, przyjaźnie i właściwie tam rozgrywa się całe życie. – Melanie Rio ukazuje okres młodości, dojrzewania i pierwszych wyborów życiowych. Ale z drugiej strony ukazane są bardzo różnorodne osobowości. Ci młodzi studenci pochodzą z różnych środowisk, mają różny status materialny i społeczny, co z początku wydaje się nieważne, ale potem zaczynają wybijać się jakieś drobne sytuacje, które mają wpływ na ich dalsze zachowanie – dodała Kinga Michalska.  

Jakie nawiązania do Szekspira znajdziemy w książce Melanie Rio? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 11.40

abi/ac

Czytaj także

Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kształt wody" Daniela Krausa - surrealistyczna baśń opowiedziana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 13:35
Guillermo del Toro to największy triumfator tegoroczynch Oscarów. Jego film pt. "Kształt wody" zdobył aż cztery złote statuetki. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka wydana równolegle z oscarowym hitem.
rozwiń zwiń