Spotkanie z Panem Cogito w książce "Herbert Biografia"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:27
- Przyglądanie się intymnym relacjom swoich bohaterów nie jest łatwe, ale w pracy każdego biografa przychodzi moment, kiedy przestaje odbierać pewne fakty emocjonalnie. Szukam zupełnie innych rzeczy - mówił Andrzej Franaszek autor książki "Herbert Biografia".
Audio
  • "Biograf to ktoś, kto tworzy ładunek emocji między czytelnikiem a bohaterem" (Stacja kultura/Czwórka)
Zbigniew Herbert, 1963 rok
Zbigniew Herbert, 1963 rok Foto: PAP/CAF/Marek Langda

Biograf musi pokazywać prawdę i starać się opisywać ją obiektywnie. Nie starać się być hagiografem swoich bohaterów Andrzej Franaszek

Już niebawem na półki księgarń w całym kraju trafi biografia bohatera weekendowego spotkania Zbigniewa Herberta. Goszczący w studiu Czwórki Andrzej Franaszek zdradzał kulisy pracy nad książką, wyjaśniając kim dla niego jest bohater opowieści. - Biograf to nie powinien być ktoś, kto rozlicza swojego bohatera. Kto wyciąga z jego przeszłości pewne zdarzenia, komentuje cechy charakteru i zachowanie. Biograf to ktoś, kto stara się zrozumieć - opowiadał autor.

Już w najbliższy weekend z poezją Herberta będzie można zetknąć się na żywo. Tym razem odświeżą ją polscy aktorzy. Z tekstami mistrza zmierzą się Łukasz Garlicki i Łukasz Simlat. O wydarzeniu opowiadał gość Czwórki. - W trakcie sobotniego spotkania oddajemy głos artystom. To oni zaprezentują gościom wybory wierszy Herberta. Ja, jako autor książki o życiu i twórczości pisarza będę uzupełniał to spotkanie o informacje dotyczące okoliczności ich powstania - zapowiadał gość.

Czy autor biografii jest w stanie zrozumieć swojego bohatera? Czy udaje mu się obiektywnie ocenić jego postawy? Jak oddać charakter osoby, o której się pisze i zamknąć jej historię na łamach jednej książki? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Andrzej Franaszek (autor książki "Herbert Biografia")

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 11.37

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny lubią się zabawić. Tym razem w książce Adrianny Michalskiej i Izabeli Szolc

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:10
- Nasze bohaterki - jak na nastolatki przystało - szukają wielkiej miłości i chciałyby być jak Madonna. Mają hopla na jej punkcie, tak jak i my miałyśmy w dzieciństwie - opowiadają Adrianna Michalska i Izabela Szolc autorki książki "Dziewczyny chcą się zabawić". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Barcelońskie sny". Miłość i moda na tle I wojny światowej  

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:13
Powieść "Barcelońskie sny" Nurii Pardas przenosi czytelników w burzliwy świat hiszpańskiej mody w 1917 roku.
rozwiń zwiń