Warszawa opowiedziana rzeczami. Otwarcie kolejnych gabinetów w MW

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:00
- Od 2014 roku Muzeum Warszawy wymyślane jest na nowo. Proszę mi wierzyć, było to olbrzymie przedsiewzięcie, trwało 4 lata i było bardzo intensywne - mówi Agnieszka Dąbrowska, kuratorka gabinetu ubiorów w MW. - Po raz pierwszy, na taką skalę, podjęte zostało dzieło rewitalizacji, odnowy 11 staromiejskich kamieniczek, które zajmujemy - dodaje. 
Audio
  • Agnieszka Dąbrowska z Muzeum Warszawy opowiada o ekspozycji "Rzeczy warszawskie" (Stacja Kultura/Czwórka)
Przygotowanie ekspozycji w Muzeum Warszawy
Przygotowanie ekspozycji w Muzeum WarszawyFoto: mat. pras./Muzeum Warszawy

- To olbrzymia przestrzeń, bardzo ciekawa architektonicznie, pełna przejść, których istnienia się nie spodziewamy. Przemieszczanie się może być przygodą pełną wrażeń - mówi gość Kasi Dydo. - Przygotowując się do tej wystawy staraliśmy się na nowo przyjrzeć naszym zbiorom, zastanowić się, co tam jest najcenniejszego. Zapadła decyzja o prezentacji tych zbiorów w 21 gabinetach tematycznych, każdy z nich rządzi się własnymi prawami - opowiada.

Czytaj także:
mwp zoo 1200 mat.pras.jpg
Kupa słonia Leona, obraz małpki Lucy w Muzeum. Warszawskie ZOO ma już 90 lat

W Muzeum Warszawy jest m.in. miejsce poświęcone warszawskim srebrom i platerom, gabinet poświęcony Syrenie, sale prezentujące malarstwo - widoki Warszawy i portrety warszawiaków. Na 9 i 10 czerwca zaplanowano otwarcie kolejnych 13 gabinetów, w tym sali ubiorów, zegarów, opakowań firm warszawskich, brązów, medali, rysunków architektonicznych. 


Przygotowania ekspozycji "Rzeczy warszawskie". mat.pras./Muzeum Warszawy Przygotowania ekspozycji "Rzeczy warszawskie". mat.pras./Muzeum Warszawy

- W gabinecie ubiorów, którego jestem autorką, każdy przedmiot kryje historię - mówi Agnieszka Dąbrowska. - To szczególny sposób opowieści o warszawiakach. Jest tu i fragment szat książąt mazowieckich, i pasy kontuszowe, i ubrania uszyte przez znamienitych projektantów - dodaje.

A jakie tajemnice kryje szyfonowa bluzka prezentowana na ekspozycji? Gdzie ubierały się elegantki warszawskie? Na wystawie zobaczymy 7 tysięcy eksponatów, czy będzie szansa na poznanie kolejnych, z ogromnego zbioru 300 tysięcy przedmiotów? Oraz jakie atrakcje czekają na nas 9 i 10 czerwca w Lapidarium Muzeum Warszawy? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Agnieszka Dąbrowska (kuratorka gabinetu ubiorów, Muzeum Warszawy)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 11.13

pj

Czytaj także

W MSN nowoczesność "rozmawia" z oświeceniem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:41
- "Czym jest Oświecenie?" to bardzo aktualna wystawa, tylko na pozór poruszamy się w jakiś odległych historycznie epokach - mówi Tomasz Szerszeń, kurator ekspozycji. - To jest ten moment, żeby powrócić do źródeł nowoczesności i pokazać je w dialogu ze współczesnością - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przestrzeń niewysłowiona". O sztuce projektowania form użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:59
"Przestrzeń niewysłowiona to zbiór prac Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, prekursorów formującego się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zawodu projektanta form przemysłowych. - To jedna z trzech wystaw, które towarzyszą obchodom 40-lecia Wydziału Wzornictwa - mówiła Agnieszka Szweczyk z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczynka z zapalniczką" i sadystyczny Andersen

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 12:00
- Przy pisaniu tej powieści powtórzyłem sobie opowieści Andersena - to szalenie nieprzyjemny gość do czytania. Mocno sadystyczny pisarz - mówi Mariusz Czubaj. - Zastanawiam się, jak można dzieciom czytać takie rzeczy, choć pięknie napisane - dodaje. 
rozwiń zwiń