XII lubelska Noc Kultury. Feeria barw i świateł

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 12:46
Kamienice ubrane w artystyczne instalacje, argentyński taniec ulicami miasta, galerie sztuki i muzea czynne do białego rana, odczyty poezji, koncerty i spektakle teatralne. Za nami XII lubelska Noc Kultury.
Audio
  • Sztuka, światło i taniec. Za nami XII Noc Kultury w Lublinie (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/ktphotography

Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu było "MiastoMomentTy". Jak co roku wydarzenia odbywały się w obrębie Starego Miasta w Lublinie. W tym roku po raz kolejny mogliśmy zanurzyć się w historii Lubina odkrywając nieistniejące już ulice miasta. Dawna ulica Krawiecka na jedną noc została przywrócona do życia i... ubrana. W krawaty, tkaniny i maszyny do szycia. 

Plac po Farze zapełnił się kwiatami i roślinami, Bramę Rybną oświetlono setkami małych żaróweczek i widowiskowymi lampionami w kształcie morskich zwierząt. Całonocne wydarzenie współtworzyli artyści z całego świata. - Nasz tegoroczny performance będzie odbywał się pod hasłem "Stroimy miasto razem". Naszym celem jest pokazanie tego, jak mógłby wyglądać Lublin - opowiadał jeden z litewskich artystów, który w tym roku współtworzył scenografię Nocy Kultury.

Które wydarzenia nawiązywały do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jak przez lata zmieniało się miasto i w jaki sposób twórcy odtworzyli jego wygląd i historię? Co działo się w trakcie tej wyjątkowej czerwcowej nocy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 11.45

ac/pj

Czytaj także

"Przestrzeń niewysłowiona". O sztuce projektowania form użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:59
"Przestrzeń niewysłowiona to zbiór prac Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, prekursorów formującego się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zawodu projektanta form przemysłowych. - To jedna z trzech wystaw, które towarzyszą obchodom 40-lecia Wydziału Wzornictwa - mówiła Agnieszka Szweczyk z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa opowiedziana rzeczami. Otwarcie kolejnych gabinetów w MW

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:00
- Od 2014 roku Muzeum Warszawy wymyślane jest na nowo. Proszę mi wierzyć, było to olbrzymie przedsiewzięcie, trwało 4 lata i było bardzo intensywne - mówi Agnieszka Dąbrowska, kuratorka gabinetu ubiorów w MW. - Po raz pierwszy, na taką skalę, podjęte zostało dzieło rewitalizacji, odnowy 11 staromiejskich kamieniczek, które zajmujemy - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Kultury 2018. Latające ryby, światła i zapachy w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:53
- Budynki obite futrem, rzeki z kilku tysięcy krawatów, krawężniki mierzone centrymetrami i grające specjalnie skomponowaną muzykę maszyny do szycia- to wszystko czeka na gości Podwala podczas Nocy Kultury 2018 w Lublinie.
rozwiń zwiń