"Koji Kamoji. Cisza i wola życia" - polsko-japońska retrospektywa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 12:21
- Koji Kamoji mieszka w Polsce od niemal sześćdziesięciu lat. Przyjechał do naszego kraju w 1959 roku zachęcony opowieściami swojego wuja, który spędził wiele lat w Polsce – opowiadała kuratorka wystawy Maria Brewińska.
Audio
  • Maria Brewińska o wystawie "Cisza i wola życia" - retrospektywie prac Kojiego Kamojiego (Stacja kultura/Czwórka)
Plakat promujący wystawę artysty
Plakat promujący wystawę artystyFoto: mat. prasowe/Zachęta

Historie opowiedziane przez wuja Kamojiego sprawiły, że po skończonych w Tokio studiach artystycznych postanowił przyjechać do Polski. – Właściwie od początku stał się dobrze rozpoznawalny, razem z innymi artystami współtworząc obszar sztuki polskiej – mówiła kuratorka.

- Jego wystawa mówi językiem nowoczesności, jaki kształtował się od lat 60. XX wieku. Choć osadzona w polskich realiach poprzez pochodzenie Kojiego - jest mocno egzotyzująca, z korzeniami osadzonymi w tradycji japońskiej – opowiadała.

W jaki sposób sztuka Kamojiego nawiązuje do natury? Jak łączy tradycję z nowoczesnością? Które prace możemy obejrzeć w ramach wystawy "Cisza i wola życia"? Co oznacza tytuł wystawy i jak odnosi się do inspiracji Kamojiego?Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maria Brewińska (kuratorka wystawy "Cisza i wola życia")

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie dookoła świata: optymistyczny krajobraz z kropek i eksponaty, do których chcesz się przytulić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:15
Podróż po światowych galeriach sztuki rozpoczniemy od Tel Avivu i galerii Zemack. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: jak stworzyć portret zaangażowany?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 15:44
Podróżujących po Europie zachęcamy do odwiedzenia Galleria Carla Sozzani w Mediolanie. Obecnie można tam oglądać m.in. wystawę najlepszych zdjęć konkursowych zgłoszonych do Word Press Photo 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przestrzeń niewysłowiona". O sztuce projektowania form użytkowych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:59
"Przestrzeń niewysłowiona to zbiór prac Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, prekursorów formującego się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zawodu projektanta form przemysłowych. - To jedna z trzech wystaw, które towarzyszą obchodom 40-lecia Wydziału Wzornictwa - mówiła Agnieszka Szweczyk z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa opowiedziana rzeczami. Otwarcie kolejnych gabinetów w MW

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:00
- Od 2014 roku Muzeum Warszawy wymyślane jest na nowo. Proszę mi wierzyć, było to olbrzymie przedsiewzięcie, trwało 4 lata i było bardzo intensywne - mówi Agnieszka Dąbrowska, kuratorka gabinetu ubiorów w MW. - Po raz pierwszy, na taką skalę, podjęte zostało dzieło rewitalizacji, odnowy 11 staromiejskich kamieniczek, które zajmujemy - dodaje. 
rozwiń zwiń