XVIII festiwal "Dwa Teatry" - powód do wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 12:42
- Kiedy przygotowywałem pierwszy festiwal "Dwa Teatry", nie wyobrażałem sobie, że będę robił osiemnasty - mówi Janusz Kukuła, reżyser główny i dyrektor Teatru Polskiego Radia w przeddzień rozpoczęcia XVIII edycji imprezy. - To jest powód do wielkiej satysfakcji - dodaje. 
Audio
  • Janusz Kukuła, główny reżyser i dyrektor Teatru Polskiego Radia opowiada o festiwalu "Dwa Teatry" (Stacja Kultura/Czwórka)
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła w Czwórce
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła w CzwórceFoto: Czwórka

- Pamiętam dzień, kiedy rozpoczynaliśmy, w 2001 roku. To była bardzo skromna impreza, jej źródłem był festiwal Teatru Polskiego Radia, który wędrował po Polsce i był taką bardzo roboczą wersją naszych festiwali, a teraz przyszedł czas na osiemnastą odsłonę - wspomina rozmówca Michała Piwowarka. 

Najpiękniejsze w tym słuchaniu jest to, że wymaga ono współuczestnictwa. To nie jest patrzenie na zmieniające się obrazki, tylko pojawia się tu najpiękniejsza cecha człowieka, czyli wyobraźnia Janusz Kukuła

Festiwal "Dwa Teatry" jest podsumowaniem roku pracy artystów związanych z Teatrem Polskiego Radia. - Te utwory, słuchowiska wyjęte z ramówki codziennego otoczenia brzmią inaczej, są bardziej wymagające dla słuchacza - mówi Janusz Kukuła. 

Słuchaj o "Dwóch Teatrach" na antenie Czwórki >>>

Bliskość i bezpośredniość to cechy "Dwóch Teatrów". Podczas trwania festiwalu można porozmawiać o tym, co ważne, czego ludzie oczekują. - Dla mnie najważniejsza jest część dziecięca. Dzieci to najpiękniejsza część ludzkości - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Przygotowanie materiałów dla dzieci jest bardzo wymagające. Cieszę się, że "Dwa Teatry" poświęcają im dużo uwagi - dodaje. 

Czytaj także:
Dwa Teatry 1200.jpg
Pełnoletnie Dwa Teatry. "Wierzę w to, że przyjdą widzowie"

Do konkursu "Dwóch Teatrów" słuchowiska zostały zgłoszone przez programy Pierwszy, Drugi i Trzeci Polskiego Radia oraz rozgłośnie regionalne. Szczególnymi tematami, obecnymi na festiwalu będą Rok Zbigniewa Herberta oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakie wydarzenia z tym związane przygotowali organizatorzy "Dwóch Teatrów"? Kogo będzie można spotkać na ulicach Sopotu? Co dla Janusza Kukuły jest wielkim wydarzeniem tego festiwalu? O tym w nagraniu rozmowy. 

Serwis Polskie Radio Literatura - Polskie Radio, współorganizator festiwalu, zaprasza nie tylko do pełnego teatralnych atrakcji Sopotu, lecz także na specjalne audycje poświęcone temu unikatowemu przedsięwzięciu mediów publicznych.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Michał Piwowarek

Data emisji: 28.06.2018

Godzina emisji: 10.14

pj/ac

Czytaj także

Pełnoletnie Dwa Teatry. "Wierzę w to, że przyjdą widzowie"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 13:07
- Festiwal osiągnął pełnoletniość - nie wiem, czy dojrzałość. Przede wszystkim jest podsumowaniem dla tych, którzy te spektakle tworzyli, dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - mówi Ewa Millies-Lacroix. - Jest jedynym momentem spotkania twórców z widzami, możliwości rozmowy i patrzenia sobie w oczy - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polskie Radio Literatura prezentuje cymelia, to rzecz genialna!"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 14:24
- Program Polskiego Radia Literatura ułożony jest z Archiwum Polskiego Radia - mówi Anna Juśkiewicz, kierownik Redakcji Kultury i Edukacji Programu Pierwszego. - Jedynie podczas trwania festiwalu Dwa Teatry będziemy prezentować nowe utwory - dodaje. 
rozwiń zwiń