Samotność śmierci i trauma doświadczeń wojennych na wystawie w Muzeum Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 13:12
- Artystów łączyło wiele, ale przede wszystkim były to przyjaźń i doświadczenia wojenne. Zwłaszcza te drugie do końca ich życia dawały o sobie znać w ich twórczości - mówiła Anda Rottenberg, kuratorka wystawy.
Audio
  • "Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”. Anda Rottenberg o wystawie w Muzeum Śląskim (Stacja kultura/Czwórka)
Katowice, 22.06.2018. Wernisaż wystawy Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow  Wróblewski  Wajda, 22 bm. w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Katowice, 22.06.2018. Wernisaż wystawy "Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda", 22 bm. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Akademia odwróciła się od doświadczeń wojennych i zaproponowała przedwojenne podejście do zagadnień malarskich, a oni chcieli oddać świadectwo wojny i powojennych przemian. To ich do siebie zbliżyło Anda Rottenberg

- Andrzej Wajda i Andrzej Wróblewski poznali się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obaj studiowali. Szybko się zaprzyjaźnili. Wspólnie tworzyli grupę samokształceniową, bo szybko odkryli, że to, czego uczą ich na Akademii, jest niespójne z ich osobistym doświadczeniem - opowiadała kuratorka. 

Jaki rodzaj sztuki proponowali Wajda i Wróblewski, co sprawiło, że znany reżyser postanowił porzucić malarstwo dla sztuki? Od czego zaczęła się znajomość Andrzeja Wajdy z Aliną Szapocznikow? Co łączyło twórczość Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anda Rottenberg (kuratorka wystawy)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/kd

Czytaj także

Krzysztof Miller: skoki na głowę, punk rock i społeczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 13:34
- Był szalenie odważnym fotoreporterem. Niczego się nie bał i biegł zawsze tam, skąd inni uciekali - tak o pracy Krzysztofa Millera opowiadał kurator wystawy w DSH Waldemar Gorlewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przyszła sama Nieskończoność, by popatrzeć w mą zieloność". "Łąka"Leśmiana na skwerze przy Polin

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:55
9 czerwca w Muzeum Polin otwarta została plenerowa instalacja inspirowana wierszem "Łąka" Bolesława Leśmiana. Organizatorki instalacji zapowiadały, że to projekt, który pobudzi wszystkie zmysły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koji Kamoji. Cisza i wola życia" - polsko-japońska retrospektywa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 12:21
- Koji Kamoji mieszka w Polsce od niemal sześćdziesięciu lat. Przyjechał do naszego kraju w 1959 roku zachęcony opowieściami swojego wuja, który spędził wiele lat w Polsce – opowiadała kuratorka wystawy Maria Brewińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: 3 x Marsylia. Współczesne problemy migracyjne i festiwal miłości

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:05
Mamy tylko jedną szansę na trzy, by stworzyć udany związek. Zainspirowani tą teorią marsylscy artyści stworzyli wystawę, która ma na celu pokazanie, jak stereotypy przedstawiania miłości w sztuce odbiegają od współczesnych wyobrażeń na jej temat.
rozwiń zwiń